Lieferwagen mit Holzgasgenerator, czyli smutny wózek Helmuta

Galerie gotowych modeli pojazdów wojskowych.

Lieferwagen mit Holzgasgenerator, czyli smutny wózek Helmuta

Postprzez Tomek RS » Wto Maj 31, 2005 1:09 pm

Witam!
W modelarskim amoku popełniłem niżej prezentowany modelik. Przepraszam, że zamieszczam link do strony z fotkami, a nie same fotki, ale nie mam obecnie możliwości ich zredukowania.
http://www.network54.com/Forum/message? ... 1116837343
Mam nadzieję, że wszystko się dobrze otwiera...
Poproszę o komentarze, na ewentualne zapytania/uwagi chętnie odpowiem.
Model: nowy Kubel Tamiya, konwersja Aires, skrzynia scratch. Trochę blaszek Eduarda. Gruz z gipsu.
Fotografowany na pralce w łazience, na krzywej sklejce, stąd odstające od podłoża jedno kółko.
Malowany pędzlami 02 i 12 Pelikana, akryle Pactry, Pigmenty Mig.
Pozdrawiam
Tomek RS, Gdańsk
Awatar użytkownika
Tomek RS

Miejscowość: Gdańsk / Kontrakt S6 Gdynia

Postprzez Artek » Wto Maj 31, 2005 1:13 pm

Hmm widze że jestem pierwszy. No fajny modelik. Mi się bardzo podoba. Ładnie pobrudzony tak jak lubię czyli bez przeginania, poza tym ciekawy temat. Zawsze jakoś śmieszyły mnie niemieckie pojazdy poprzerabiane na holzgas ;o)
Awatar użytkownika
Artek

Miejscowość: CK miasto Oświęcim

Postprzez Piotr Kmiecik » Wto Maj 31, 2005 3:11 pm

podoba mi się.
nawet bardzo - szczególnie odwzorowanie "maski" i faktura na niej.
drażni mnie tylko, że nic kulka nie rozumiem... ke pasa?
no i podwozie jakieś takie czyste, jak na używany wózek :D

miałeś jakieś fotki, na których się wzorowałeś, czy ten gruz to Twoja inwencja?
zapraszam na Forum Historyczne
Image
Piotr Kmiecik

Miejscowość: Wrocław

Postprzez Michał MSJ Jaskólski » Wto Maj 31, 2005 3:21 pm

witam,

moze zadam glupie pytanie i naiwne ale czy taka wersja istniala w rzeczywistosci czy to twoja osobista wariacja na temat?

pozdr.
MSJ
Festung Breslau
Image
Awatar użytkownika
Michał MSJ Jaskólski

Miejscowość: Łódź

Postprzez Pedros » Wto Maj 31, 2005 4:37 pm

Niesamowity!
Super konwersja i super wykonanie.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Pedros

Postprzez Artek » Śro Cze 01, 2005 12:28 pm

MSJ napisał(a):witam,

moze zadam glupie pytanie i naiwne ale czy taka wersja istniala w rzeczywistosci czy to twoja osobista wariacja na temat?

pozdr.
MSJ

Chodzi ci w ogóle o wozy przerabiane na holzgas czy o taką wersję Kubelwagena?? Ja widziałem gdzieś zdjęcie Kubelwagena przerobionego w ten właśnie sposób nie miał jednak skrzyni ładunkowej.
Awatar użytkownika
Artek

Miejscowość: CK miasto Oświęcim

Postprzez Michał MSJ Jaskólski » Śro Cze 01, 2005 1:25 pm

wlasnie o wersje ze skrzynia. bo ze na Holzgas byly to wiem i widzialem fotki.
Festung Breslau
Image
Awatar użytkownika
Michał MSJ Jaskólski

Miejscowość: Łódź

Postprzez MMAASS-YONIA » Śro Cze 01, 2005 11:49 pm

witam ...

widze ze pojawil sie twoj kubelwagenik :) :) :) Napisze to co ostatnio ci mowiłem REWELACJA :)

p.s.
czekam na tumaczenie :P :P :P :P

pozdrawiam
Prace trwaja nad:
--------------------
BMP-3 - 100%
GVOZDIKA - 100%
AS-90 - lakiernia
Graft Zeppelin 1:720 - lakiernia
Lexington 1:700 - lakiernia
Leopard 2a6 - przymiarka
Awatar użytkownika
MMAASS-YONIA

Miejscowość: Kraków

Postprzez Tomek RS » Czw Cze 02, 2005 8:18 am

Tłumaczenie tekstu z podanej stronki i odpowiedzi:
"(...) kiedyś mieliśmy świat u naszych stóp. Poruszaliśmy sie swobodnie z jednego krańca Europy na drugi, bez ograniczeń... Teraz brakuje nam wszystkiego... żywności, paliwa... Kraj jest zniszczony, zrujnowany... ale życie musi toczyć się dalej, musimy starać się wrócić do normalności i ciągnąć do przodu. Tak więc mój wujek Helmut - już nie tak dumny ze swojego ukrytego tatuażu - wystarał się o tak dobrze sobie znany w dawnych czasach samochód, dokonał w nim kilku przeróbek i zajął sie wywożeniem gruzu.
Mówi mi, że niedługo będzie miał coś lepszego, ale na razie musi zadowolić się tym, co ma. Jest jesień 1945 i jeżeli szybko się nie ustawimy, zima może być ciężka...(...)"
A oto wózek wujka Helmuta:
VW Kublewagen Lieferwagen mit Holzgasgenerator, generator gazu pochodzi z zestawu AIRES, skrzynia to scratch. Mój pierwszy sensowny scratch, tak że proszę o wstrzymanie się z negatywnymi uwagami. Kubel to model Tamiya, do którego dorobiłem drążki kierownicze, przewody hamulcowe zarówno przy kołach przednich jak i tylnich. Przedłużyłem tylnią rurkę od instalacji gazowej, bowiem ta z zestawu AIRES była za krótka. Wyciąłem osłonę spodnią silnika, tak aby można było doprowadzic instalację do motoru. Z przodu, wokół maski, wykonałem imitację nitów w oparciu o real foto pojazdu z generatorem gazu. Dodałem zaczep bocznej rurki, mocując ją do filtra gazu na spodniej części pojazdu. Dorobiłem zawór na rurce bocznej, oraz wentyle w kołach.
Aby usytuować pojazd w "późnym 1945" zamontowałem reflektory bez osłon z zestawu Italeri, dorobiłem zewnętrzne okablowanie świateł, usunąłem prawą wycieraczkę, usunąłem podstawy "kierunkowskazów" montując lusterko "domowej roboty". Spiłowałem przetłoczenia na pokrywie silnika (pokrywa silnika i klapa bagażnika to w Kublu dokładnie ta sama część) - dwa skrajne lewe przetłoczenia powinny być mniej więcej o połowę krótsze od pozostałych (uwaga - pierwsze lewe przetłoczenie JESZCZE CIUT KRÓTSZE od drugiego), usunąłem poprzeczke łączacą tylnie haki holownicze i przerobiłem miejsce, w którym była ona mocowana do belki (precz z nitami). Skrzynia to jak pisałem wcześniej scratch z płytek Evergreen, podłoga ma deski i słoje, ale nie widać tego spod gruzu (gipsowy miał). Zamknięcia to drucik, osłony tworzące zawias to przycięte fototrawione zawiasy do bagażnika Kubla, wygięte w półtuleje. Dach to przycięta i przerobiona część z dachu brezentowego do Kubla Italeri. W kabince jest poza tym deska ze Schwimmwagena, bowiem praktycznie połowa Kubli posiadała właśnie takie deski, o czym zapominają producenci zestawów "późnych". Co prawda deski i tak nie widać przez okienka.
Malowanie:
Jak zawsze pędzle. Baza to Panzergrau Pactra, na to pędzel "półsuchy" Panzergelb 1943 Pactra, lekki suchy pędzelek Pactra Jasny szary. Trochę Pigmentów MIG, Brick Dust i Europa Dust.
Po zrobieniu zdjęć zdałem sobie sprawę, że zapomniałem wykończyć tłumiki i wydechy, ale ponieważ do modelu dorobię dioramkę, nie będzie tego widać.
Powtarzam - pojazd jest POWOJENNY, do tego, o ile mi wiadomo, NIE ISTNIEJĄ zdjęcia takiej konfiguracji. Ale ISTNIAŁA wersja na Holzgas proponowana przez Aires (małe zmiany w bocznej rurce), ponoć wersja ze skrzynią (Lieferwagen) nie jest znana "w fotkach", ale wykazują ją manifesty fabryczne. Czyli również ISTNIAŁA...
A skoro obie ISTNIAŁY, to wujek Helmut MÓGŁ sobie taką hybrydę sklecić...I to mi wystarczyło.
Podstawą wykonania modelu oraz wszelkich dodatków była pozycja "Military Miniatures in Rewiev", Modellers Special Edition Guide to the Kubelwagen.
Mam nadzieję, że powyższe rzuciło trochę światła, miłośników Holzgazu zapraszam do współpracy, temat jest ciekawy.
Pozdrawiam
Tomek RS
PS: siedzę obecnie nad Mercedesem L3000 na Holzgas, również "zdemobilizowany" cywil, wykorzystuję zestaw Calibre 35 (UWAGA - JEST NIEKOMPLETNY!!!), istalacja wymaga sporej ingerencji w podwozie, bowiem zestaw Calibre jest przewidziany do Blitzów. Zapowiadam prezentację WKRÓTCE.
Awatar użytkownika
Tomek RS

DODATEK - słuszne uwagi Tomka Mańkowskiego

Postprzez Tomek RS » Czw Cze 02, 2005 9:59 am

Dostałem to na priv, ale myslę, że posłuży ogółowi, więc wklejam:

(...)
Witam,
Jestem pod wrażeniem modelu...
Mam tylko skromna uwagę...
Piszesz: ...Kubel to model Tamiya, do którego dorobiłem drążki kierownicze, przewody hamulcowe zarówno przy kołach przednich jak i tylnich. .... a z tego co kojarzę Volkswageny ( zarówno Kible jak i Garbusy ) aż do poczatku lat pięćdziesiątych miały mechaniczne hamulce - więc o przewodach hamulcowych mowy być nie może... ( co najwyżej linki... )

A wujek Helmut mógł mieć ( jak najbardziej ) takie autko - w książce "Volkswagen on the Wehrmacht" Hansa Georga Mayer-Stein'a z serii "German Vehicles in World War II" ( Schiffer Military Publishing ) są fotki zarówno Kibla jak i Garbusa z nadwoziem dostawczym ( ale nie skrzyniowym tylko pozostałością po box'ie ) z holzgazem jak i fotka Kibla ze skrzynią ( a na skrzyni leży kadłub schwimma ).

Są tam też dane dotyczące producji powojennej ( np. od zakończenia wojny do końca 45 roku ) wyprodukowano 748 Kubelwagenów ( w tym 3 skrzyniowe i 225 pocztowych z zabudową zamkniętą typu box ), 1001 Garbusów ( w tym 275 pocztowych z napędem 4x4 ) i 6 Schwimmów ( poskładanych z części zamiennych )

Pozdrawiam

I moja (TRS) odpowiedź:
(...)
Witam!
Dziękuję za uwagi - ja jestem sklejaczem, nie historykiem, do wierności dokumentacji przykładam wag o tyle, że zupełny jej brak jest okrutnie wyszydzany na forum. Dlatego może tak późno zdecydowałem sie na forum polskie, do tej pory udzielałem się wyłącznie na Panzernecie.
Czy mogę skopiować Twoją wiadomość do mojego postu? Wytłumaczyłbym się ogólnie...
Przewody/linki hamulcowe - po angielsku było "brake lines", ja to przerobiłem na hiszpańskie "cables de frenos", a "cable" w hiszpańskim to zarówno przewód, jak i linka. Mój błąd, z nieuwagi, jestem nieco chaotyczny, ja naprawdę skupiam sie wyłącznie na malowaniu, a najwięcej radochy daje mi pasowanie części przed montażem i wyobrażanie sobie, jak to się poskleja do kupy.
Pozdrawiam
TRS
Awatar użytkownika
Tomek RS

Postprzez Tomasz Mańkowski » Czw Cze 02, 2005 10:23 am

Witam,

To fotki o których pisałem Tomkowi...
Image
...A Kubelwagen carries a Schwimmwagen body piggypack....

Image
...A worn-out Kubelwagen with wood-gas generator, it probably came from Reichsport stocks and formerly had a box body...

Obie fotki z "Volkswagen on the Wehrmacht" Hansa Georga Mayer-Stein'a z serii "German Vehicles in World War II" ( Schiffer Military Publishing ) - obie oczywiście dotyczą powojennych Kubelwagenów, tak jak to Tomek wcześniej pisał...

Pozdrawiam
Ostatnio edytowany przez Tomasz Mańkowski, Czw Cze 02, 2005 12:42 pm, edytowano w sumie 1 raz
Tomasz Mańkowski
ImageImage
Awatar użytkownika
Tomasz Mańkowski
Dobry Duch PWM

Miejscowość: na południe od Warszawy

Postprzez Tomek RS » Czw Cze 02, 2005 10:41 am

TOMEK!!!!

Co za fotki....

A te uniesione w górę klameczki na pierwszej fotce... rarytasik, rzadko się widzi takie cóś. A ja zrobiłem takie u siebie :)

TRS

PS: I faktycznie ta druga to chyba resztki Kastenwagena... skrzynia wcięta w kadłub...
Awatar użytkownika
Tomek RS

Postprzez Domi » Wto Lip 05, 2005 9:32 am

Tomek RS napisał(a):(...) W kabince jest poza tym deska ze Schwimmwagena, bowiem praktycznie połowa Kubli posiadała właśnie takie deski...

Są może jakieś fotki wnętrza Kubelwagena z zamontowaną taką deską? Przekopałem wszystkie dostępne mi materiały i nie doszukałem się żadnego zdjęcia obrazującego jak to wygląda.

Pozdrowienia

Dominik
"Wenn ist das Nunstuck, git und Slotermeyer? Ja, Beierhund das Oder, der Flipperwaldt gesput!"

Moje modele
Awatar użytkownika
Domi

Miejscowość: Rzeszów

Postprzez Tomek RS » Wto Lip 05, 2005 10:03 am

Mam jedno w domku, muszę przynieść pisemko do pracy i zeskanować. Problem w tym, że mam straszliwie krótką pamięć do takich rzeczy i zapominam nagminnie. Przypominaj mi na priv.
Pozdrawiam
Tomek
PS: W środę 6.07 mam wyjazd, w czwartek mnie nie bedzie w pracy... może na piątek sie wyrobię.
Awatar użytkownika
Tomek RS

Postprzez Domi » Wto Lip 05, 2005 10:33 am

Ok...będę Cię męczył o nie, bo właśnie rozgrzebałem Kubla w 1/48 :-)

pozdrowienia

Dominik
"Wenn ist das Nunstuck, git und Slotermeyer? Ja, Beierhund das Oder, der Flipperwaldt gesput!"

Moje modele
Awatar użytkownika
Domi

Miejscowość: Rzeszów

Następna

Wróć do Galeria - pojazdy wojskowe

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości