XB-42 MIXMASTER - alclad po raz pierwszy

Galerie gotowych modeli lotniczych.

XB-42 MIXMASTER - alclad po raz pierwszy

Postprzez Jurek Greinert » Wto Mar 25, 2008 2:32 pm

Samolot powstał jako prywatna inicjatywa zakładów Douglasa. Nosił w sobie wiele unikalnych i ciekawych rozwiązań do tego osiągami bił konkurencję na głowę. Niestety powstał jakies dwa lata za późno i zbliżający się koniec wojny oraz nadzieje pokładane w silnikach odrzutowych przesądziły o jego losie. Napędzany był dwoma widlastymi Allisonami umieszczonymi obok siebie :!: centralnie w kadłubie. Dawały one tyle pałeru ze prędkością dorównywał Mosquito a udźwigiem dwukrotnie go przewyższał. Następną ciekawostką (poza tymi widocznymi na pierwszy rzut oka na zewnątrz) było uzbrojenie defensywne. Były to dwie wieże po dwa km'y umieszczone w spływie skrzydła :!: i wysuwane do strzelania. Kąty ostrzału miały mizerne i tylko w tylnej półsferze ale prędkość maxymalna Mixmastera pozwalała pewnie na takie podejście.
:!: :!: :!:
Co do modelu to jest to żywica w 1/72 z Anigrandu. Bardzo prosta z małą ilością podstawowych części. Z błędów które widać od razu na podstawie (niewielu zachowanych) zdjęć, to jest za niski o jakiś 1 centymetr statecznik pionowy, bardzo uproszczone golenie i jakieś s-f wnęki podwozia głównego. Na tych też elementach sie skupiłem poprawiając model. Co do wnętrza kabiny to w związku z brakiem jakichkolwiek zdjęć odwaliłem fantastykę w oparciu o części z modelu.
Przechodząc do malowania. Po raz pierwszy odważyłem się na alclada i nawet się udało (polerowane alu - 105). Wyszło niezłe lustro (nie wiem czy nie za bardzo) ale to zasługa idealnego błyszczącego czarnego podkładu z Model Mastera.
Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Pozdrawiam Jurek :) :)
Ostatnio edytowany przez Jurek Greinert, Wto Mar 25, 2008 7:58 pm, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
Jurek Greinert

Miejscowość: Gliwice

Postprzez hadzi1 » Wto Mar 25, 2008 2:47 pm

tradycyjnie jak to u Jurka, wytrwała i solidna praca nad detalami uwieńczona wspaniałym malowaniem.
Czekam na kolejne modele no i polecam galerie naszego kolegio na IPMS SILESIA http://www.ipmssilesia.one.pl/index.php?option=com_rsgallery2&Itemid=75&catid=87
PSP 1918-dzis i jutro!
Awatar użytkownika
hadzi1

Miejscowość: z Rybca

Postprzez erkamo » Wto Mar 25, 2008 9:31 pm

Niesamowita konstrukcja.
Przyjemnie zobaczyc, raz na jakis czas, cos tak odmiennego.
erkamo

Miejscowość: juz sam nie wiem

Postprzez brabazon » Wto Mar 25, 2008 11:19 pm

Ha,jak to u jankesów-przerost formy nad treścią:)koszmarny,ale pomysłowy i efektowny wynalazek.
I bardzo ładny model. Chociaż na naturalnym aluminium nie powinno być zapuszczonych linii-bardzo słabo je widać na oryginale.Ale robota się podoba.
Tylko stary,brytyjski hard rock.
Awatar użytkownika
brabazon

Miejscowość: Krosno

Re: XB-42 MIXMASTER - alclad po raz pierwszy

Postprzez andrzej_r. » Śro Mar 26, 2008 9:09 am

Fajny :)

Jurek Greinert napisał(a):Następną ciekawostką (poza tymi widocznymi na pierwszy rzut oka na zewnątrz) było uzbrojenie defensywne. Były to dwie wieże po dwa km'y umieszczone w spływie skrzydła :!: i wysuwane do strzelania.

A to bym chętnie zobaczył, a niestety fotki brak...
Pozdrawiam
Andrzej R.
--- powoli budują się: (1/72) ---
2xJak-11 - drgnęło (25%), Jeep (80%), Avia S-199 (10%)
Ostatni skończony: P-40M
Awatar użytkownika
andrzej_r.

Miejscowość: Wrocław

Re: XB-42 MIXMASTER - alclad po raz pierwszy

Postprzez Jurek Greinert » Śro Mar 26, 2008 9:33 am

andrzej_r. napisał(a):Fajny :)

Jurek Greinert napisał(a):Następną ciekawostką (poza tymi widocznymi na pierwszy rzut oka na zewnątrz) było uzbrojenie defensywne. Były to dwie wieże po dwa km'y umieszczone w spływie skrzydła :!: i wysuwane do strzelania.

A to bym chętnie zobaczył, a niestety fotki brak...

Witam, nie wiele jest do oglądania i dlatego nawet nie zwróciłem uwagi na ten element robiąc zdjęcia. Ze spływu wystają jedynie końce km-ów, tak też wygląda to na zdjęciach oryginału. Wieża chowała się ponoć w skrzydło a nie pod nie. Przypuszczam ze musiała to być dość prosta technicznie konstrukcja, zresztą kąty ostrzału które gdzieś znalazłem, by to potwierdzały (+-25° w płaszczyźnie poziomej i +30°/-15° w płaszczyźnie pionowej)

Ha,jak to u jankesów-przerost formy nad treścią:)koszmarny,ale pomysłowy i efektowny wynalazek.
Chociaż na naturalnym aluminium nie powinno być zapuszczonych linii-bardzo słabo je widać na oryginale.

Tu się trochę nie zgodzę, znam bardziej brzydkie samoloty a jak raz Mixmasterowi nie można odmówić czystej lini aerodynamicznej. Co do washa natomiast to moim skromnym zdaniem wszystko się brudzi i o ile na świeżo wyprodukowanym samolocie w alu może słabiej to widac to na takim "przechodzonym" każda linia podziału blach to czarna krecha która kontrastuje z resztą. Zreszta model ma koszmarnie szerokie linie i bez napuszczania jeszcze bardziej się odznaczały bo każda krawędź błyszczała na srebrno.
;o) ;o)
Fajnie ze się podoba, czasem ciekawie zrobić coś dziwnego.
Pozdrawiam Jurek
Awatar użytkownika
Jurek Greinert

Miejscowość: Gliwice

Wróć do Galeria - lotnicze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość