Mały ACHZARIT

Relacje warsztatowe z budowy modeli pojazdów wojskowych.

Mały ACHZARIT

Postprzez Jurek Greinert » Pią Sty 11, 2008 2:35 pm

Witam wszystkich. W ostatnie Święta spotkała mnie nie lada niespodzianka. Znalazłem pod choinką model Achzarita w 72-ójce z Cromwell Models.
Z tym znajdowaniem to nie przesadzam bo było to totalne zaskoczenie które świetnie udało się mojej rodzinie a zwłaszcza szwagrowi przebywającemu w Anglii. Z tego miejsca jeszcze raz mu dziękuję. Każdy modelarz zdaje sobie sprawę jak trudno zaskoczyć takim prezentem i to danym przez osobę nie znającą tematu.
No ale przechodząc do meritum. Model jak wspomniałem w 1/72 z seri Combat Ready - czyli minimum części. I to budziło moje największe obawy, gdy interesowałem się wcześniej tym modelem. Całkiem bezpodstawnie, nie jest to oczywiście 35-tka z "Legendy" ale model jest bardzo ładnie odlany z paroma dosłownie pęcherzami (niestety na krawędzi bocznego pancerza). Bardzo ładnie zdetalizowany, nawet układ jezdny jakoś wygląda. Generalnie, jak narazie, jest najlepszy w 72-ójce i tyle. Wielkiego wyboru nie ma a temat dla mnie arcyciekawy. Na razie oczyściłem wszystko i uzupełniłem bąble, teraz pora na to tygrysy lubią najbardziej czyli dorabianie detali na podstawie zdjęć. I tu prośba do forumowiczów. Jeśli ktoś trafił na dobre (w dużej rozdzielczości) zdjęcia a najlepiej walkaround byłbym zobowiązany. Ten z Prime Portalu znam - to prototyp Achzarita i ma dużo różnic.
CDN :) :) :)
Pozdrawiam Jurek
Image
Image
Image
Image
Awatar użytkownika
Jurek Greinert

Miejscowość: Gliwice

Postprzez » Pią Sty 11, 2008 4:34 pm

Bronią izraelską nie jestem zainteresowany (jeśli nowoczesne to tylko Bundeswehr)... niemniej jednak looknąłem i natrafiłem na coś takiego:

http://idfmodelling.free.fr/achzarit.html

http://www.israeli-weapons.com/weapons/ ... zarit.html

Pozdrawiam

Kuba

Postprzez Jurek Greinert » Pią Sty 11, 2008 6:15 pm

Dzięki, paru zdjątek nie miałem :D :D
Awatar użytkownika
Jurek Greinert

Postprzez » Pią Sty 11, 2008 6:23 pm

Postaram się coś jeszcze poszukać...
Mam nadzieję, że dalsze prace też będziesz dokumentował, bo pojazd posiada bardzo ciekawy wygląd. Chętnie zobaczę zdjęcia ukończonego
wozu opancerzonego.

Pozdrawiam

Kuba

Postprzez Sebastian Janiszewski » Pią Sty 11, 2008 7:09 pm

A cóż to za cudo?? :D Zapowiada się bardzo fajny model. Moim zdaniem powinieneś usunąć te nieciekawie wyglądające liny holownicze. Czekam na dalszą relację.
Pozdrawiam Sebastian
Awatar użytkownika
Sebastian Janiszewski

Miejscowość: okolice Warszawy

Postprzez Jurek Greinert » Pią Sty 11, 2008 8:23 pm

Tak dla jasności. Achzarit powstał w Izraelu w wyniku zapotrzebowania na cięzki transporter zdolny zabezpieczyć piechotę w terenie zurbanizowanym. Pomimo paru prób stworzenia podobnych sprzętów na świecie (np. BTR-T) Achzarit jest jedynym tego typu pojazdem wyprodukowanym seryjnie w ilości kilkuset sztuk. W temacie ochrony biernej nie dorównuje mu chyba żaden inny APC. Sam pojazd powstał na bazie zdobytych na wielu ościennych wrogach T-55. W okresie produkcji uległ pewnym delikatnym zmianom i (przechodząc do modelu, porównując zdjęcia) transportery różnią się detalami i w zasadzie zanim zdecyduję się na waloryzację musiałbym wybrać konkretne malowanie aby zachować jako taką wierność historyczną. Model nie posiada kalek i trzeba będzie coś "wyprodukować". Co do liny to nie jest taka zła, powiem więcej jest lepsza niż np w Ariete z Trumpka którego niedawno robiłem i też była w całości z kadłubem. Ma tylko jeden minus - jest zbyt luźno "skręcona" ale i tak jej usunięcie jest nierealne. Przebiega przez zbyt wiele głównych elementow konstrukcyjnych i próba poprawy tego elementu moglaby skończyć sie negatywnym efektem.
Pozdrawiam Jurek
Ostatnio edytowany przez Jurek Greinert, Czw Sty 31, 2008 2:39 pm, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
Jurek Greinert

Postprzez kaziooo » Pią Sty 11, 2008 10:52 pm

Patrzę i widzę, że te liny da się bez problemu usunąć, faktycznie nie grzeszą one jakością...
kaziooo

Miejscowość: Poznań

Postprzez Jurek Greinert » Pią Sty 11, 2008 10:58 pm

Ja jeśli pozwolicie je jednak zostawię. Nie mam miłych wspomnień z usuwaniem czegoś z płaskich powierzchni w żywicznych modelach. 8-) Bardziej mnie irytuje ta galaretowata plandeka wypływająca z tylnego kosza. Tylko się zastanawiam cały czas czy mi się chce robić go od podstaw, czy popicować łoszem itd...
Awatar użytkownika
Jurek Greinert

Postprzez kaziooo » Pią Sty 11, 2008 11:52 pm

Ten kosz (mniemam, iż w rzeczywistości był wykonany z czegoś o przekroju koła) nadaje się do wymiany. To, co z niego wystaje na pierwszy rzut oka wygląda bardziej jak worki z piaskiem, aniżeli plandeka. Jedyny problem - taki kosz trzebaby skleić z drucika 0,1 (żeby się trzymał skali), a w takiej sytuacji raczej już nic nie możnaby w nim umieścić, bo by odpadł pod "ciężarem" plandeki czy kanistrów.
kaziooo

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » Sob Sty 12, 2008 7:52 am

źle mniemasz.. to pasy parciane

Jurku, jeżeli chcesz ię bawić, to ja bym na twoim miejscu podfrezował pasy tego nieszczesnego kosza i wykleił go z profili. przy frezowaniu bedziesz mógł też lekko zmodyfikować jego zawartość
Image

Idzie Grześ przez wieś, worek porad niesie, jak mu przypierdolę to się nie podniesie.
Awatar użytkownika
Kamil Feliks Sztarbała

Miejscowość: No Man's Land

Postprzez Jurek Greinert » Sob Sty 12, 2008 10:28 am

Witam, każdy ma po części rację. Faktycznie Achzarit miał z tylu dość płytki stały kosz, z rurek chyba, do którego często przyczepiany był "worek" z pasów parcianych. W modelu jest pierwsza rzecz i to wykonana cieńko.
Image
A ja dalej myślę, bo chciałbym coś szybko skończyć i średnio chce mi się dłubać ten stały kosz który ma w realu 25x8 mm i szachownicę z około 15 profili. Zastanawiam się jeszcze nad wykonaniem od podstaw takiego parcianego kosza i dołożeniem go, maskując kaszanę która jest w modelu
Awatar użytkownika
Jurek Greinert

Postprzez kaziooo » Sob Sty 12, 2008 6:03 pm

Faktycznie taką konstrukcję z pasów możnaby o wiele łatwiej zrobić. Jak na mój gust, to dałoby się to wyciąć z jednego kawałka blaszki. I niewątpliwie doda uroku tej jakże ciekawej konstrukcji.
kaziooo

Postprzez Jurek Greinert » Sob Sty 12, 2008 9:42 pm

No i właśnie tak zrobię. Wycinać z blaszki to nie będę bo element jest za mały (najlepsze byłoby trawienie ale to za wysokie progi dla mnie) ale posklejany z pasków foli aluminiowej będzie wyglądał nieźle i da się idealnie kształtować w zwisie :lol: :lol:
Awatar użytkownika
Jurek Greinert

Postprzez Grzegorz H. » Nie Sty 13, 2008 12:47 pm

a co do zdjęć oryginałów:
proponuje przeglądać to forum, w szczególności "Today's Pix" i tematyczne dot. IDF np.ten - codziennie nowe zdjęcia :)
Awatar użytkownika
Grzegorz H.

Miejscowość: Bydgoszcz

Postprzez Jurek Greinert » Nie Sty 13, 2008 8:28 pm

Dzięki, forum znałem, kiedyś obserwowałem cały wątek o polskiej armii ale jakoś mi wypadło z głowy. I w ten sposób znów parę fotek wpadło.
Pozdrawiam Jurek
Awatar użytkownika
Jurek Greinert

Następna

Wróć do Warsztat - pojazdy wojskowe

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości