Sherman Acroma I Tobruk

Tutaj dyskutujemy na temat czołgów, transporterów i innych pojazdów wojskowych. Poruszamy tutaj także kwestie malowania maszyn, użycia bojowego, techniki wojskowej, historii itp. W tym dziale zamieszczamy zdjęcia pojazdów rzeczywistych.

Sherman Acroma I Tobruk

Postprzez Zbigniew Kowalczyk » Pią Paź 15, 2004 9:43 pm

Czym sie roznily i jakiego byly koloru
z moich obserwacji Acroma ma:
nowszego typu wieze,chyba z wlazem ladowniczego,
dodatkowe ekrany,
starszego typu kola napedowe, moze cos jeszcze?
Prosze o pomoc Zbyszek.
Zbigniew Kowalczyk

Miejscowość: Buffalo Grove/USA

Postprzez Witek Cisłak » Sob Paź 16, 2004 9:14 am

Tobruk ma starą więżę i kadłub i ma dodatkową radiostację w kadłubie. na zdjęciu widoczna jest podstawa anteny zamontowana na gnieżdzie kadłubowym, natomiast nie ma samej anteny.
Acroma ma kadłub z dodatkowym opancerzeniem (odlewanym jako całość z kadłubem) i późną wieżę high bustle z włazem ładowniczego , podstawą km na dachu wieży. Hak holowniczy przedłużony.
Co do malowania muszę sprawdzić zdjęcia.
Pozdrowienia.
Witek
Mała korekta:podstawa km była oczywiście na włazie dowódcy a nie na dachu wieży.
Witek Cisłak

Miejscowość: Wrocław

Postprzez Witek Cisłak » Pon Paź 18, 2004 9:18 am

No to muszę posypać głowę popiołem, a następnie wleżć pod stół i odszczekać to co napisałem w poprzednim poście. :oops: :?
Mam nauczkę aby najpierw sprawdzić dokumentację i dopiero pisać, a nie polegać na pamięci, bo jak się okazało jest zawodna.
A teraz do konkretów:
Jednak Tobruk ma późny kadłub z odlewanymi integralnie wzmocnieniami pancerza. Listwa mocująca osłony gąsienic jest wąska przyspawana do krawędzi kadłuba.
Natomiast Acroma ma kadłub z przyspawanymi dodatkowymi płytami opancerzenia.
Pozdrowienia
Witek
PS. Piotr dzięki za zwrócenie uwagi na tą nieszczęsną pomyłkę.
Witek Cisłak

Sherman Acroma i Tobruk

Postprzez Zbigniew Kowalczyk » Śro Paź 20, 2004 2:36 am

Dzieki Witek. Dzieki Piotr.
Powiekszylem obydwa zdjecia,jakie posiadam,do max. wielkosci
jaka moze wydolic moj skaner i wciaz nie widze na Tobruk dodatkowego opancerzenia.Witek napisales,ze Acroma ma dospawane oslon,czy byly to jednolite plyty, czy jak w wiekszosci M4A1 laczone z kilku kawalkow.
Prosze oswieccie mnie Zbyszek.

Ps.moze ktos mi wyjasni jak przeslac foto na forum.bo za Chiny nie moge dac sobie rady.
Zbigniew Kowalczyk

Postprzez Witek Cisłak » Śro Paź 20, 2004 7:06 am

Czołem,
Niestety Tobruk jest na zdjeciu tak oświetlony, że ciężko dostrzec dodatkowe opancerzenie. Tym bardziej że sama konstrukcja tej wersji kadłuba utrudnia zadanie. Przejścia wzmocnień pancerza w kadłub są płynne ( zwłaszcza ich górnych części ) ponadto przestrzeń pomiędzy przednim i tylnim wzmocnieniem też była pogrubiona. Własciwie najłatwiej stwierdzić istnienie wzmocnień analizując przebieg górnej krawędzi cienia na boku kadłuba. Tuż przed litera T ( po lewej stronie) krawędź cienia podnosi sie do góry nastepnie w miarę równomiernie idzie w poziomie i na wysokości mocowania rolki pdtrzymującej gasienicę na przednim wózku podwozia jest mały uskok w dół . Słabo są widoczne cienie pod zgrubieniami pancerza ( w miejscu styku listwy mocującej osłony gąsienic z dolna krawędzią kadłuba). Tylnie wzmocnienie zaczyna się przed literą T kończy pomiędzy literami R i U. Przednie zaczyna się trochę za K , kończy na wysokości przedniego wózka podwozia. ( oczywiście wszystko od lewej strony zdjęcia do prawej).

Co do Acromy są to płyty jednolite, lekko wygięte w górnej części zgodnie z kształtem kadłuba. Nie są na nich widoczne ślady spawów jakie wystepowały na wzmocnieniach składanych z kilku elementów.

Jezeli chcesz przesyłać zdjęcia na forum wejdź np. na stronę www.photobucket.com zaloguj się i wstaw tam zdjecia, nastepnie skopiuj adres w okienku oznaczonym Img i wklej to do posta którego wysyłasz na forum
Pozdrowienia
Witek
Witek Cisłak

Postprzez Zbigniew Kowalczyk » Czw Paź 21, 2004 1:35 am

Witek Jestes Wielki!!!
Dziekuje i pozdrawiam.
Zbyszek
Zbigniew Kowalczyk

Wróć do Rzeczywiste - pojazdy wojskowe

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość