Jak robić lepsze zdjęcia modeli

Tutaj poruszamy kwestie i zagadnienia nie pasujące do powyższych działów np jak zorganizować warsztat.

Jak robić lepsze zdjęcia modeli

Postprzez kangur » Śro Sie 25, 2004 7:33 pm

Panowie Modelarze.
Nie chcę nikogo pouczać tym, co tu napisałem, ale chce abyście poznali tajniki robienia zdjęć modeli i uniknęli niepotrzebnych wydatków w postaci zepsutych negatywów lub wielu godzin spędzonych przed PHOTO SHOPEM poprawiając zdjęcia modelu, które właśnie zrobiliście.
Otóż kierując się wieloletnim doświadczeniem, a zaczynałem od robienia zdjęć aparatem typu Zenit i pierścieniami Macro mogę uznać, iż mam coś do napisania. Przede wszystkim nie należy robić zdjęć pośpiesznie, bo nic z tego nie wyjdzie. Należy doskonale poznać właściwości czasu i przysłony swojego aparatu. Zaopatrzyć się w kartonowe tła do nabycia w papierniczym i polecam ciemny model – jasne tło i odwrotnie. Przy użyciu białego tła niektóre aparaty cyfrowe mają funkcję BALANS BIELI ustawić wtedy balans tła i dopiero postawić fotografowany model. Oczywiście przy takich zdjęciach należy zaopatrzyć się w statyw lub po prostu usztywnić aparat na podkładkach np. z książek i robić zdjęcia na samowyzwalaczu. Pomijamy drżenie rak. Ale najważniejszą sprawą jest GŁĘBIA OSTROŚCI. Uzyskuję się ja poprzez ustawienie maksymalnej przysłony i tu radzę wybierać aparaty o przysłonach od 10 wzwyż, gdyż ten właśnie element optyki pozwala na robienie zdjęć ostrych od końca płata do końca. Jeśli jest czas automatyczny przy wskazaniach przysłony 11 powinien czas być od 1/90 do 1/30. Przy użyciu lampy błyskowej ten czas waha się od 1/125 do 1/250. I to cała filozofia. Oczywiście doświetlanie lampa jest wskazane. Aparaty cyfrowe ustawiają same natężenie światła lampy. Przy aparatach cyfrowych można również doświetlać zwykła lampa z żarówką, ale nie wolno tego stosować przy negatywach – obraz żółknie. Program Mackro, czyli możliwość robienia z minimalnej odległości również ma znaczenie, ale drugorzędne, gdyż, jeśli dysponujemy 4-5-6 MG pikselami obrazu możemy interesujący nas szczegół w fazie obróbki zdjęcia po prostu wykadrować, a nie starać się na siłę przybliżać go.
Z modelarskim pozdrowieniem KrzysztoF Barcz.[/img]
kangur

Postprzez PrzemoL » Czw Sie 26, 2004 11:02 am

Zgadzam sie calkowicie! Uwazam, ze kazdy, kto robi zdjecia modeli powinien sobie ten post wydrukowac i trzymac w widocznym miejscu!
Poza tym warto tez przeczytac:
http://www.old.modelarstwo.org.pl/techn ... index.html
Ash nazg durbatuluk, ash nazg gimbatul,
Ash nazg thrakatuluk, agh burzum-ishi krimpatul.
Awatar użytkownika
PrzemoL

Miejscowość: Poznań

Postprzez Marcin Kawałek » Czw Sie 26, 2004 1:52 pm

kangur napisał(a):Aparaty cyfrowe ustawiają same natężenie światła lampy.

z tym to nie do końca tak jest ... sa aparaty który mają taką mozliwość ale nie te najtańsze lub najsłabsze modele (uogólniając) no i gdy robimy zdjęcia z kilku-kilkunastu cm (makro) to lampa prawie zawsze daje zbyt mocne światło co w efekcie prześwietla obraz ...

możeby tak napisac poradnik robienia zdjęć modeli bo na pewno wielu by się tym zainteresował co Wy na to ?
Marcin Kawałek - LugeR
---------------------------------------
Awatar użytkownika
Marcin Kawałek

Miejscowość: Warszawa

Postprzez PrzemoL » Czw Sie 26, 2004 2:04 pm

Bardzo chetnie sie dolacze
pzdr
Ash nazg durbatuluk, ash nazg gimbatul,
Ash nazg thrakatuluk, agh burzum-ishi krimpatul.
Awatar użytkownika
PrzemoL

Miejscowość: Poznań

Re: Zdjęcia modeli

Postprzez Lestat » Czw Sie 26, 2004 2:15 pm

kangur napisał(a):Oczywiście doświetlanie lampa jest wskazane

Co do reszty zgoda, ale z tym fragmentem absolutnie sie nie zgadzam. Przy fotografowaniu modeli, moim zdaniem - tylko swiatlo naturalne.
Piotr "Lestat" Puchowski
Darts Zone / Plastik 1/48
Awatar użytkownika
Lestat

Miejscowość: Łódź

Re: Zdjęcia modeli

Postprzez Paweł 'Pavvel' Piwosz » Czw Sie 26, 2004 2:21 pm

Lestat napisał(a):
kangur napisał(a):Oczywiście doświetlanie lampa jest wskazane

Co do reszty zgoda, ale z tym fragmentem absolutnie sie nie zgadzam. Przy fotografowaniu modeli, moim zdaniem - tylko swiatlo naturalne.

No, chyba że w ramach doświetlenia planu i osłabienia cieni. Ale to też nie wbudowaną i nie "znad" aparatu, a z boku...

A co do poradnika, ja też chętnie pomogę, na ile mogę :D

Pzdr,
Pavvel
"Gondor? Where was Gondor when the Westfold fell?"

e-mail:pawelpiwosz@pavvel.com
www: http://www.pavvel.com GG:5155981
Awatar użytkownika
Paweł 'Pavvel' Piwosz

Miejscowość: Kraków

Postprzez Darek_Zgórecki » Czw Sie 26, 2004 2:33 pm

Lestat napisał:
[kangur napisał:
Oczywiście doświetlanie lampa jest wskazane

No, chyba że w ramach doświetlenia planu i osłabienia cieni. Ale to też nie wbudowaną i nie "znad" aparatu, a z boku...

A co do poradnika, ja też chętnie pomogę, na ile mogę

Pzdr,
Pavvel

No i oczywiście ze statywem!!! I dłuższy czas i będzie dobrze.
Ja zawsze tak robię i jestem zadowolony (sprzęt to: Canon EOS 650, 1000 N, oraz Rebell Ti (300V))

Pozdrowienia
Darek
Darek_Zgórecki

o lampie

Postprzez kangur » Czw Sie 26, 2004 7:25 pm

Panowie o ile lampa błyskowa prześwietla Wam obraz , proszę nałożyc na nią kalke techniczna lub chusteczke higieniczna. Zabieg ten pozwoli na rozproszenie światła. Swiatło naturalne jest najlepsze z tym ze nie nasłonecznione , gdyż powstają duże cienie.
kangur

Postprzez Marcin Kawałek » Pią Sie 27, 2004 10:20 am

kangur napisał(a):proszę nałożyc na nią kalke techniczna

kangur jesteś wielki :) :roll:
miałem ten problem z moimi jażeniówkami i nie miałem pomysłu jak rozproszyć światło ... a tu proszę taki prosty myk, że też wcześniej na to nie wpadłem.
Marcin Kawałek - LugeR
---------------------------------------
Awatar użytkownika
Marcin Kawałek

Postprzez kangur » Pią Sie 27, 2004 8:58 pm

po prostu podzieliłem się kilkoma cennymi radami . zanim zaczałem robić dobre zdjęcia , które mozna zobaczyć w jednym z pism modelarskich , zniszczyłem wiele negatywów. Dziś robię cyfrowym i jest nieco łatwiej - czytaj taniej . Ale prawie zawsze doświetlam obraz lampą oczywiście najpierw stosuję Balans bieli. Poradnik na pewo jest potrzebny , aby nowicjuszy uchronić przed kosztami. Jak jest wydawca to służe radą . A jeśli nie to chyba te cenne uwagi powinny już naprowadzić na dobrą drogę
kangur

Postprzez cWIEQ » Wto Lis 30, 2004 4:39 pm

Witam,

Myślę, że może to może coś wniesie do dyskusji.
http://www.clubhyper.com/reference/photobg_1.htm

Pozdrawiam
mACIEJ ćWIEK
zaczynam:
Dragon - Pantera D, Kursk
Awatar użytkownika
cWIEQ

Postprzez Rafhart » Sob Gru 04, 2004 11:01 pm

Dobra , mam pytanie gdybyście mieli oceniać aparaty cyfrowe to jaki cyfrówka waszym zdaniem jest „idealna” do robienia fotografii makro ? Nazwa i firma proszę.
Poza tym zgodzę się z Lestatem że jedynym słusznym światłem jest dzienne. Ale nie zawsze jest ono odpowiednie i nie zawsze jest czas i w tedy trzeba się wspomagać sztucznym.
Awatar użytkownika
Rafhart

Miejscowość: Inowrocław

Postprzez hadzi1 » Nie Gru 05, 2004 12:09 am

Co do swiatla, to zgadzam sie z Lestatem i Rafhartem- dzienne, przy lekkim zachmurzeniu i koniecznie statyw.
PSP 1918-dzis i jutro!
Awatar użytkownika
hadzi1

Miejscowość: z Rybca

Postprzez Lestat » Nie Gru 05, 2004 1:34 am

A po co koniecznie statyw? Jesli czas naswietlania wychodzi 1/30 bądz mniejszy to po co? No chyba, ze ktos za duzo pije ... :lol:
Piotr "Lestat" Puchowski
Darts Zone / Plastik 1/48
Awatar użytkownika
Lestat

Miejscowość: Łódź

Postprzez O_Pablo » Nie Gru 05, 2004 1:17 pm

Ja podam link do konkurencji http://www.kartonwork.pl/forum/viewtopi ... grafowanie
Zawiera on wiele tematów pokazywanych w wątkach powyżej, ale ma tą zaletę, że jest udokumentowany obrazkami. Może się komuś przyda!

Pozdrawiam
Paweł
Awatar użytkownika
O_Pablo

Miejscowość: Gliwice

Następna

Wróć do Pozostałe

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość