Malowanie akrylami - poradnik

Tutaj poruszamy zagadnienia związane z malowaniem modeli np farby, lakiery, aerografy.

Malowanie akrylami - poradnik

Postprzez Siodlo » Wto Sie 17, 2004 10:39 am

Witaam,

przegladajac ostatnie posty widze, ze problemy dotyczace uzywania akryli i aerografu powracaja jak bumerang.

Firma Vallejo stworzyla specjalna linie farb do aero. Promujac swoja marke, w ramach reklamy kilkuktotnie zamieszczali w zachodnich poismach (FSM, TMMI) "mini-poradniki" o technikach uzywania akryli. Poniewaz sa calkiem "do rzeczy" postanowilem zamiescic kopie owego poradnika:

PORADNIK VALLEJO

Zasady sa wgruncie rzeczy dosc proste:

1. Podklad (ja uzywam Humbrol Nr 1 i bardzo sobie chwale, do modeli z blyszczaca faktura zapewne lepszy bylby kolor blyszczacy). Odpowiednia faktura i kolor tego podkladu Humbrola czy np Tamiya Primer wydobywa fakture powierzchni (w tym niedociagniecia i rysy) umozliwiajac naniesienie poprawek, daje lepsza przyczepnosc kolejnym warstwom farby oraz nadaje neutralny kolor ulatwiajacy malowanie "trudnymi" kolorami (zolty, czerwony itp)

2. Wlasciwe rozcienczenie. Vallejo zaleca 1:3 stosunek rozcienczalnika do farby ale nalezy poamietac, ze ich farby Model Air sa juz dosc rzadkie. W wypadku Pactr raczej sie u mnie sprawdzalo 1:2 (statystycznie; wszak Pactra Pactrze nierowna)

3. Czyszczenie dyszy co 2-3 minuty papierkiem umoczonym w alkoholu. Musze przyznac, ze od czasu jak przeczytalem ten prosty tip pare miesiecy temu polubilem malowanie akrylami. Mam przygotowany patyczek z wacikiem umoczonym w zmywaczu Wamodu i raz na pare minut czyscze dusze i koncowke igly. To dziala!

Pozdrawiam

PS. Poradnik jest zeskanowany z sierpniowego numery TMMI. Poniewaz jest reklama firmy Vallejo domniemuje, ze nie beda mieli nic przeciwko dyrtybucji tego materialu w necie.

PS2. Dla osob ktorym IE automatycznie zmniejsza rozmiar obrazkow dopasowywujac je do rozmiarow ekranu proponuje: najechac kursorem na obraz i kliknac na ikone "dopasuj obraz" w prawym dolnym rogu ekranu.
pozdrawiam
Tomek Siedlecki
Image
Image
Awatar użytkownika
Siodlo

Miejscowość: W-wa

Re: Malowanie akrylami - poradnik

Postprzez Paweł 'Pavvel' Piwosz » Wto Sie 17, 2004 7:25 pm

Siodlo napisał(a):2. Wlasciwe rozcienczenie. Vallejo zaleca 1:3 stosunek rozcienczalnika do farby ale nalezy poamietac, ze ich farby Model Air sa juz dosc rzadkie. W wypadku Pactr raczej sie u mnie sprawdzalo 1:2 (statystycznie; wszak Pactra Pactrze nierowna)

Jeśli chodzi o Pactrę, to ja zawsze lałem bez rozcieńczania :) I nie miałem żadnych problemów.
Stąd też moja opinia, że pactra jest zupełnie nieekonomiczna.

3. Czyszczenie dyszy co 2-3 minuty papierkiem umoczonym w alkoholu.

No to też prawda. Do tej pory zbierałem tylko gluta za pomocą wykałaczki. Ale spróbuję tego, co piszesz :)

PS2. Dla osob ktorym IE automatycznie zmniejsza rozmiar obrazkow dopasowywujac je do rozmiarow ekranu proponuje: najechac kursorem na obraz i kliknac na ikone "dopasuj obraz" w prawym dolnym rogu ekranu.

A ja proponuję: Mozilla rulez ;)
:mrgreen:

Pzdr,
Pavvel
"Gondor? Where was Gondor when the Westfold fell?"

e-mail:pawelpiwosz@pavvel.com
www: http://www.pavvel.com GG:5155981
Awatar użytkownika
Paweł 'Pavvel' Piwosz

Miejscowość: Kraków

Postprzez Pit » Wto Sie 17, 2004 8:33 pm

Zawsze sporo Tamiyi jest w Pancerce, a i Pactry zwykle jest pełna paleta, no może poza bezbarwnymi...

Wracając do posta Tomka (Siodlo): na patent z czyszczeniem dyszy i końca iglicy patyczkiem do uszu zamoczonym w zmywaczu Wamodu wpadłem już dawno, ale się nie wyrywałem z tym na forum, bo wydawało mi się, że pewnie wszyscy tak robią ;o)

A Vallejo mam coraz większą ochotę spróbować. Gdzie to można kupić w Krakowie? Ehhh, dawno już w sklepie nie byłem...

pzdr, Pit
Piotrek Suska (lepiacz-lestatysta)
Na warsztacie: Me-262 A-1a, Trumpeter, 1:32; Horten Ho 229 V3, Revell, 1:72.
Awatar użytkownika
Pit

Miejscowość: Rybnik

Postprzez payo » Śro Sie 18, 2004 4:29 pm

Pit napisał(a):A Vallejo mam coraz większą ochotę spróbować. Gdzie to można kupić w Krakowie? Ehhh, dawno już w sklepie nie byłem...

pzdr, Pit

Vallejo są super, kupiłem paletę ModelAir i używam ich do... pędzelka :)
dla mnie to nowa jakość.

Paweł
moja prywatna infolinia:)
Awatar użytkownika
payo

Miejscowość: Warszawa

Re: Malowanie akrylami - poradnik

Postprzez JMB » Śro Sie 18, 2004 5:33 pm

Paweł 'Pavvel' Piwosz napisał(a):
Jeśli chodzi o Pactrę, to ja zawsze lałem bez rozcieńczania :) I nie miałem żadnych problemów.
Widocznie po drodze dolewają wody, bo ta kupowana we Wrocławiu bywała gęsta jak miód:-) i rozcieńczałem do aero czasem nawet 1:3 (teraz przechodzę na śmierdzące Gunze i jestem zadowolony (komary padają z tego smrodu i nie rypią:-)))
JMB

mało casu, kruca bomba:-(
Awatar użytkownika
JMB

Miejscowość: WROCŁAW

Postprzez Marcin Kawałek » Śro Sie 18, 2004 10:04 pm

Vallejo są super, kupiłem paletę ModelAir

też zaczynam o nich coraz częściej myśleć ... a najbardziej podoba mi się to że mają dzióbek do nalewania :!: :shock: mam już dość kombinowania z nalewaniem farbek do aerografu z różnych puszek i słoiczków ... zawsze się coś rozleje :( :evil:
Marcin Kawałek - LugeR
---------------------------------------
Awatar użytkownika
Marcin Kawałek

Postprzez JMB » Czw Sie 19, 2004 7:44 am

Marcin Kawałek napisał(a): mam już dość kombinowania z nalewaniem farbek do aerografu z różnych puszek i słoiczków ... zawsze się coś rozleje :( :evil:

Zainwestuj w strzykawki jednorazowe ;o)
pzdr
JMB

Awatar użytkownika
JMB

Postprzez Paweł Nowakowski » Czw Sie 19, 2004 10:50 am

ja do wlewania farby używam strzykawek albo zakraplaczy, co można dostaćbez problemu w każdej aptece, a jak kupisz w sklepach medycznych to jeszcze karte stałego klienta dostaniesz i rabat
jak zawsze pozdrawiam
Paweł Nowakowski
Awatar użytkownika
Paweł Nowakowski

Miejscowość: Kalisz

Postprzez Marcin Kawałek » Czw Sie 19, 2004 11:44 am

ciekawe czy można gdzieś kupić takie nakrętki z dzióbkiem zeby pasowały np. na słoiczki MM ???
Marcin Kawałek - LugeR
---------------------------------------
Awatar użytkownika
Marcin Kawałek

Postprzez Paweł Nowakowski » Czw Sie 19, 2004 11:47 am

dzióbek możesz se zrobić z kawałka taśmy klejącej ;o)
jak zawsze pozdrawiam
Paweł Nowakowski
Awatar użytkownika
Paweł Nowakowski

Postprzez mionch » Czw Sie 19, 2004 12:47 pm

Marcin Kawałek napisał(a):ciekawe czy można gdzieś kupić takie nakrętki z dzióbkiem zeby pasowały np. na słoiczki MM ???

Bardzo możliwe. Kiedyś przynajmniej się spotkałem z pustymi słoiczkami MM (dokładniej Azteka chyba), które miały nakrętkę z czerwonym dziubkiem na tej metalowej zakrętce. Nie wiem tylko czy to do tego służyło.

Pozdrawiam
Michał "mionch" Dżaman

Raport z warsztatu:
niewiadomo jak długa przerwa w działalności...

https://ordergroup.pl
Awatar użytkownika
mionch

Postprzez Paweł 'Pavvel' Piwosz » Czw Sie 19, 2004 1:24 pm

Marcin Kawałek napisał(a):ciekawe czy można gdzieś kupić takie nakrętki z dzióbkiem zeby pasowały np. na słoiczki MM ???

a przejdź się po aptekach. Jak w swojej dostałem za darmo (!) kilka pipetek, o szerokiej końcówce. To ma swoje wady - bo rozcieńczona farba się wylewa i trzeba rochę pokombinować, ale z drugiej strony, bez problemu mogę ze słoiczka nawet gluta wyciągnąć.

Pzdr,
Pavvel
"Gondor? Where was Gondor when the Westfold fell?"

e-mail:pawelpiwosz@pavvel.com
www: http://www.pavvel.com GG:5155981
Awatar użytkownika
Paweł 'Pavvel' Piwosz

Miejscowość: Kraków

Postprzez Paweł Nowakowski » Czw Sie 19, 2004 3:49 pm

ja z taką ciekawostką
(teraz przechodzę na śmierdzące Gunze i jestem zadowolony (komary padają z tego smrodu i nie rypią))

może to jest dobry sposób na komary ??
trzeba by spróbowaćto to opatentować i otworzyć seryjną produkcję preparatów antykomarowych na bazie farb gunze :)

gunzami nigdy nie miałem okazji malować ale teraz musze kupić kilka buteleczek i sprawdzić, szczególnie to z tymi komarami, a po drugie coś pomalować ;o)

ja zazwyczaj pactrą maluje, a czasem humbrolem, ale po was widze ze macie doświadczenia z różnymi farbami więc też musze troche potestować różne farby 8-)
jak zawsze pozdrawiam
Paweł Nowakowski
Awatar użytkownika
Paweł Nowakowski

Postprzez JMB » Nie Sie 22, 2004 5:55 am

Paweł Nowakowski napisał(a):

gunzami nigdy nie miałem okazji malować ale teraz musze kupić kilka buteleczek i sprawdzić, szczególnie to z tymi komarami
Projekt Mosquito odżywa:-))
pozdro
JMB

Awatar użytkownika
JMB

Postprzez kugelblitz » Pon Sie 23, 2004 10:01 am

A czym rozcieńczacie Vallejo ? Czy ktoś używał do tego celu rozcieńczalnika do akryli Testorsa ? Teoretycznie powinien być OK, ale z akrylami różnie to bywa.
Pozdrawiam

Wojtek Juchnowski
kugelblitz

Następna

Wróć do Malowanie modeli

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość