Hawker Hurricane Mk.IIc 1/72 Hobbyboss

Galerie gotowych modeli lotniczych.

Hawker Hurricane Mk.IIc 1/72 Hobbyboss

Postprzez alex_stela » Pią Kwi 16, 2010 9:18 pm

Ponieważ ostatnio było tu trochę Hurricane`ów, to postanowiłem skończyć i pokazać także mojego IIc z Hobbybossa, którego miałem na warsztacie. Do jego budowy zachęcił mnie jakiś czas temu kolega Jarek w tym wątku:
http://www.modelarstwo.org.pl/forum/viewtopic.php?t=38120&highlight=

O zestawie HB rozpisywał się nie będę, bo w powyższym warsztacie jest wszystko, łącznie z inboxem. Jest to model dla niezaawansowanych lub zabawka dla zaawansowanych (niepotrzebne skreślić). Dla zobrazowania tego, o czym piszę, zbliżenie na "kokpit": :lol:

Image

Mimo wielu uproszczeń jest względnie poprawny jeśli chodzi o bryłę i wymiary (moim zdaniem bije pod tym względem na głowę nie tylko Academy, ale i Revella). Skleja się łatwo i przyjemnie, z małym wyjątkiem z przodu kadłuba:

Image

Ponieważ z założenia model ten do waloryzacji raczej się nie nadaje - niewiele w nim poprawiłem. Zrobiłem (trochę nieudolnie) reflektory w skrzydłach, światła pozycyjne, lusterko i nowy maszt anteny. Zaznaczyłem też wyraźniej lotki, klapy i stery, bo Hobbyboss miał to gdzieś:

Image

Jeżeli chodzi o malowanie, to wybrałem maszynę z polskiego 309. Dywizjonu RAF WC-F, nr ser. LF363 z wykorzystaniem kalek Techmodu. Samolot LF363 trafił do 309. wiosną 1944 roku z innego dywizjonu RAF i służył tam kilka miesięcy. Ciekawostką jest fakt, że egzemplarz ten nadal lata (niestety z innymi niż polskie oznaczeniami) - zaliczył występ w kilku filmach (w tym w "Bitwie o Anglię"), a także poważną kraksę w latach 90-tych. Innymi słowy LF363 to prawdziwy weteran. ;o)

Miałem pewien problem, ponieważ nigdzie nie potrafiłem znaleźć choćby jednej fotki tego samolotu z okresu służby w 309. Chodziło głównie o żółte pasy na krawędziach natarcia skrzydeł, które były standardowo malowane na samolotach Hawkera, a których wg instrukcji Techmodu być na tym egzemplarzu nie powinno. Gdzieś wyczytałem, że pasy te często zamalowywano w trakcie remontów, więc niewykluczone, że mechanicy z 309. zrobili to samo gdy dostali tego Hurriego w ręce. Ponieważ pasy te łatwiej w przyszłości domalować niż zamalowywać - postanowiłem pozostać przy wskazówkach instrukcji i nie zrobiłem ich. Gdyby ktoś znalazł fotkę, która mogłaby to wyjaśnić - byłbym wdzięczny.

W rezultacie kilku godzin roboczych z zabawki Hobbybossa wyszło mi coś takiego:

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Uprzedzając spekulacje:

Maćku z Burkiny Faso: Tak, oczywiście!
Jaho ze Śląska: Nie, nie mam pojęcia kto nim latał, ale raczej nie żaden as! :D

To tyle. "Szału ni ma", ale mogło być gorzej... ;o)
JUŻ SKOŃCZONE

Na warsztacie:
Avro Vulcan B.2 1/72 (AFX) 30%; Spitfire Mk.Ia 1/72 (TAM) 20%; Folland Gnat 1/72 (AFX) 50%.
Awatar użytkownika
alex_stela

Miejscowość: Śląsk Cieszyński

Postprzez Artur Domański » Pią Kwi 16, 2010 9:57 pm

Prawie dobrze, niestety nie pasuje mi tutaj zagłówek, z reguły zagłówki były tylko na SeaHurri
Jeśli coś może pójść nie tak, to pójdzie w najgorszym momencie.

Ciągle coś dłubię
Awatar użytkownika
Artur Domański
Site Admin

Miejscowość: Włocławek

Postprzez traczyk » Pią Kwi 16, 2010 10:04 pm

Alex - szału może "ni ma", ale wstydu też absolutnie nie. I powiem, że mimo iż wyjściowa baza twojego Hurriego i JGucwy była taka sama, to efekt zgoła inny. To może być dobra ilustracja dla przeciwników (a paru by się pewnie znalazło ;o) ) bardziej zaawansowanych technik malarskich, w tym tych wszystkich washy, śladów eksploatacji itp. Oraz waloryzacji, czasem nawet drobnych, które jednak znacząco poprawiają końcowy wygląd. I absolutnie nie chcę tu się czepiać JGucwy, bowiem założeniem jego pracy była owa nieskazitelność i programowa prostota. Ale konsekwencją tego było to, że jego Hurrie pozostał miłą zabawką, ale również zachętą dla młodszych stażem kolegów. A twój, mimo oczywistych producenckich uproszczeń i ograniczeń, zmienił się w model. Co też w takim sensie jest zachęcające :)

Też nie wiem, kto latał na nim w 309, ale jak słusznie napisałeś, samolot lata do dziś w składzie BATTLE of BRITAIN MEMORIAL FLIGHT : http://www.raf.mod.uk/bbmf/theaircraft/ ... elf363.cfm :)

Image
Ostatnio edytowany przez traczyk, Pią Kwi 16, 2010 10:36 pm, edytowano w sumie 1 raz
traczyk

Re: Hawker Hurricane Mk.IIc 1/72 Hobbyboss

Postprzez Jaho » Pią Kwi 16, 2010 10:28 pm

alex_stela napisał(a):Jaho ze Śląska:

:shock:
:) Faktycznie na IIc z asami jest krucho, u mnie stoi nieśmiertelny Kuttelwascher (model).
Twój model wyszedł jak pisze Czarcik, całkiem poważnie, malowanie mi się podoba, antenka, wydechy. Sama sylwetka jedynie jakoś, nie wiem czy to przekłamania w przekazie, czy też HB ma sylwetkę jak Academy, taki "wychudzony" kadłub, i za wysokie podwozie? Nie czepiam się tu absolutnie, ale ciekaw jestem, bo wcale nie stronię od modeli HB (mam MiGa-3, MS-406, F4U-4, FM-2).
Awatar użytkownika
Jaho

Miejscowość: Śląskie

Postprzez JGucwa » Pią Kwi 16, 2010 10:45 pm

No, nie mogę nie skomentować tego modelu! ;o)
Bardzo mi się podoba jego wykonanie. Jednak jest małe "ale":
o ile reflektor na lewym skrzydle ładnie pasuje, o tyle prawy reflektor niezbyt dobrze przylega (tak mi się zdaje na podstawie fotek).
Podkreślić jednak muszę, że ogólnie jest OK. 8-) : piątka za wykonanie!
Awatar użytkownika
JGucwa

Miejscowość: Kraków

Postprzez alex_stela » Pią Kwi 16, 2010 11:59 pm

Bardzo dziękuję za komentarze. Co do uwag:

1. Jeśli chodzi o zagłówek, to pewnie nie powinno go tam być, ale kokpitem w tym "modelu" się w ogóle nie przejmowałem - tablicy przyrządów nie ma, drążek sterowy wygląda jak laska marszałkowska, a na czymś, co przypomina fotel, dorobiłem pasy z taśmy Tamiya lekko muśniętej jakąś farbką. :lol: Chciałem przy tym nadmienić, że oszklenie, jakie dał Hobbyboss (a była też wersja dzielona!), jest wyjątkowo dobrej przejrzystości i dlatego widać ten cholerny zagłówek. :lol:

2. Jeśli chodzi o wymiary, to różnią się od Academy. Jak już wcześniej nadmieniałem - bryłę tego samolotu oceniam wyżej niż Academy i Revella, dlatego w ogóle się za niego wziąłem. Do doskonałości jednak na pewno mu daleko. Najlepszym wymiarowo modelem Hurri`ego w 1/72 pozostaje staruszek Airfix`a, za którego też się niedługo zabiorę (Mk.I w malowaniu z 303.).

3. Jarku - to, że wyżej oceniasz reflektor lewy od prawego jest rzeczywiście wyłącznie winą zdjęć - tak naprawdę oba są beznadziejne... :lol: :lol: :lol:

A teraz trochę przynudzę:
Jest to piąty model, który udało mi się ukończyć od czasu powrotu do modelarstwa. Staram się ćwiczyć techniki, których nauczyłem się na tym forum: malowanie plam przy użyciu wałeczków z TackIt, maskowanie oszklenia, wash (na razie z plakatówek), sido pod kalki, sety, sole i takie tam... Te "zabaweczki" z Hobbybossa są do tego idealne! Kiedy kończyłem swoją pierwszą przygodę z modelarstwem pod koniec lat 90-tych nie miałem pojęcia o takich technikach i w zasadzie czuję się teraz jak początkujący, choć skleiłem tego w życiu naprawdę sporo. Raz wychodzi lepiej, raz gorzej - byle do przodu! Dziś skończyłem zaczętego 15 lat temu F-16D i powiem szczerze, że z tego Hurricane`a jestem znacznie bardziej zadowolony. :? Chyba zabrakło mi do niego cierpliwości, a może umiejętności? Kolejnym modelem "testowym" jest D.520 też z Hobbybossa - nieco bardziej wymagający niż Hurri, ale na razie idzie nieźle. Może go pokażę, jeśli nie wywalę przez okno. :lol:

Chciałem przy tym podziękować wszystkim forumowiczom PWM, zarówno aktywnym, jak i tym dawnym, za dzielenie się swoją wiedzą modelarską z innymi. Dzięki dostępności do tej wiedzy modelarstwo ma dzisiaj zupełnie inny wymiar, niż jeszcze kilkanaście lat temu...

Pozdrawiam
Olek
JUŻ SKOŃCZONE

Na warsztacie:
Avro Vulcan B.2 1/72 (AFX) 30%; Spitfire Mk.Ia 1/72 (TAM) 20%; Folland Gnat 1/72 (AFX) 50%.
Awatar użytkownika
alex_stela

Postprzez Leszek.Sz. » Sob Kwi 17, 2010 12:12 am

Ładny, a kiedy jakieś konkrety np. MiG-31?
pozdr
Awatar użytkownika
Leszek.Sz.

Miejscowość: Poznań

Postprzez alex_stela » Sob Kwi 17, 2010 12:22 am

Leszek.Sz. napisał(a):Ładny, a kiedy jakieś konkrety np. MiG-31?
pozdr

Już niedługo. Kabina "sie robi". ;o)
JUŻ SKOŃCZONE

Na warsztacie:
Awatar użytkownika
alex_stela

Postprzez radoslaw6363 » Sob Kwi 17, 2010 3:12 pm

Jak widać na załączonych obrazkach można zbudować niezły model .
posługując się dosyć prostym produktem wyjściowym bez waloryzacji których i tak prawie nie widać !I innych ,,cudów wianków ''po tytułem zobaczmy co jest w środku!
Modelu idealnego nigdy się nie zbuduje ,ale próbować trzeba !
POZDRAWIAM !
Awatar użytkownika
radoslaw6363

Miejscowość: Aleksandrów Łodzki

Postprzez DeWertus » Nie Kwi 18, 2010 1:52 am

No, no - nie powiem, bardzo zacny model - widać kawał pożądanej modelarskiej roboty.

Ciekaw jestem Janusz, w którym malowaniu zrobisz słynnego LK-?

Miałem przyjemność na przestrzeni lat wykonać kilka Huraganów Mk. IIC rożnych producentów (Matchbox, Smer, HobbyBoss, Lotnia, Novo) i najlepsze wspomnienia mam z..... produktem Smer'a. Na drugim miejscu stawiał bym własnie HB, choć mnie nie udało się uzyskać takiego cuda (na zdjęciu mój Hurri Mk.IIC z HB).

Image
Pozdrawiam
Hubert
---------------------------------------------------------------
Longum iter est per praecepta breve et effies per exempla
Awatar użytkownika
DeWertus

Miejscowość: Warszawa

Postprzez Mac Eyka » Nie Kwi 18, 2010 10:19 am

Widać Heller/Smer przyciąga ruskie malowania bo ja też dobre parę lat temu zrobiłem takiego:
Image
Image
Awatar użytkownika
Mac Eyka

Miejscowość: Ouagadougou w Burkina Faso

Postprzez Jaho » Nie Kwi 18, 2010 11:05 am

O Hurrim Olka już się wypowiedziałem, ale musze pochwalić jeszcze model Huberta. Bardzo mi się podoba przetarte zimowe malowanie, nie jestem tylko pewien tych żółtych natarć, ale prezentuje się naprawdę dobrze.
P.S. Z tym LK- o co chodzi?
Awatar użytkownika
Jaho

Postprzez DeWertus » Nie Kwi 18, 2010 9:09 pm

Jaho napisał(a):... nie jestem tylko pewien tych żółtych natarć, ...

Wzorowałem się na schemacie z TBiU.

Jaho napisał(a): Z tym LK- o co chodzi?

Pomyliły mi się oznaczenia Kuttelwaschera (JX-E) z innym, często prezentowanym nocnym Hurri Mk.IIC z 87 dywizjonu, oznaczonego własnie LK-?
Pozdrawiam
Hubert
---------------------------------------------------------------
Longum iter est per praecepta breve et effies per exempla
Awatar użytkownika
DeWertus

Miejscowość: Warszawa

Postprzez Jaho » Nie Kwi 18, 2010 10:09 pm

DeWertus napisał(a):Pomyliły mi się oznaczenia Kuttelwaschera (JX-E) z innym, często prezentowanym nocnym Hurri Mk.IIC z 87 dywizjonu, oznaczonego własnie LK-?

Aha, no to malowanie nie będzie tylko jest, bo to mój stary model bardzo, jeszcze z winietkami "starego typu". ;o)
Image
Awatar użytkownika
Jaho

Wróć do Galeria - lotnicze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości