NA B-25 Mitchell z 305 Dywizjonu -> Italeri 1/48

Galerie gotowych modeli lotniczych.

NA B-25 Mitchell z 305 Dywizjonu -> Italeri 1/48

Postprzez Łukasz Zaorski » Czw Sie 23, 2007 2:37 pm

Tym razem przedstawiam model wykonany w ramach projektu grupowego Wielo-loty:

NORTH AMERICAN B-25 MITCHELL

Jest to model Accurate Miniatures przepakowany przez Italeri. Składało się go całkiem dobrze, chociaż pod koniec już mnie denerwował. W paru miejscach wymagał szpachlówki. Najgorszą częścią u mnie była przednia część kadłuba, ta z miejscem strzelca/nawigatora. W wypraskach Italeri tak ją umieściła, że była nienaturalnie wygięta i ciężko było to wyprostować. Jak widać na fotkach nie udało mi się do końca (po jakimś czasie odginała się z powrotem jak bumerang). Przy montowaniu oszklenia miałem do wyboru albo kilka małych szpar ablo jedną ziejącą dziurę. Wybrałem to pierwsze.

No i jeszcze jedna rzecz: pomimo napakowania ton żelaza do gondol silników i komory przedniego podwozia model ma tendencję do przechylania się w tył. Nie wiem czemu. Wiem tylko, że brakuje mu tyle ile waży jedna pęseta, ale nie ma już mieksca i możliwości dociążenia. Będę musiał zrobić jakąś podstawkę i zamocować.

Nie miałem zbytnio wyboru malowania, bo skoro używali go Polacy to wybór jest jeden ;o)
Jest to maszyna używana przez 305 Dywizjon w październiku 1943 roku. Polacy dostali je od Amerykanów stąd ślady po zamalowaniu oznaczeń amerykańskich. Cieniowanie blach wykonałem za pomocą preshadingu, a potem wykonałem zdarcia farby na krawędziach natarcia (na zdjęciach widać, że polskie Mitchelle były w tym miejscu zdarte do gołej blachy). Mam nadzieję, że wygląda to jako tako realistycznie. Spód jest pomalowany Medium Grey. Tak to jest jak się zaufa instrukcji :oops: , ale nie przemalowywałem go, bo bardzo podobał mi się efekt po preshadingu.

Jak zauważyłem to jest to pierwszy polski Mitchell w tej skali w całym internecie więc jestem niejako pionierem ;o) Więc bądźcie wyrozumiali ;o)
Uwaga -> zdjęcia są duże.

Image Image Image

Image Image Image

Image Image Image

Image Image Image

Image Image Image

Image Image Image

Image Image Image

Image Image Image

Image Image Image

Image Image Image

Image
B-25 Mitchel -> http://www.modelarstwo.org.pl/forum/vie ... hp?t=32993
Next -> Hurricane w barwach Portugalii
Awatar użytkownika
Łukasz Zaorski

Miejscowość: Ząbki k/W-wy

Postprzez marioszcz » Czw Sie 23, 2007 4:41 pm

Uznanie dla pioniera. Miło popatrzeć na takiego Polonika. Szkoda tylko, że taki nienaganny czyścioch (pomimo otarć na skrzydłach) no i te szpary na przodzie. Można było chyba pokombinować ;o)
Poszukuję szkiców, zdjęć czy planów wnętrza Heinkla He-46
Awatar użytkownika
marioszcz

Miejscowość: Szczecin

Postprzez net_sailor » Czw Sie 23, 2007 4:58 pm

Witam!
Model bardzo mi się podoba i poniższe uwagi nie powinny umniejszać Twojedo wysiłku w jego budowę, ale:

1. Na wszystkich trzech zdjęciach SM-B widać ciemniejszą farbę na grzbiecie kadłuba i przed wiatrochronem.
2. Brakuje charakterystycznej dla polskich Mitchelli listwy przed wiatrochronem pilota (po lewej stronie)
3. Krawędzie natarcia stateczników pionowych raczej oliwkowe choć ciemniejsze niż reszta powierzchni statecznika. Radziłbym także sprawdzić jak system odladzania miał ten egzemplarz bo jak się okaże, że gumowy Goodricha to odpryski nie będą metaliczne.
4. Na żadnym zdjęciu polskiego Mithella nie widać dolnych km-ów. Polacy latali z załogą zredukowaną do 4 osób: pilota, nawigatora, radiotelegrafisty i strzelca. Najwyraźniej nie było komu obsadzić tego stanowiska. Pomijam szczegół, że na zdjęciach SM-B w ogóle nie ma uzbrojenia, ale nie widzę powodu aby miał się różnić pod tym względem od pozostałych maszyn dyonu.
5. Okienko ZA krawędzią spływu było półokrągłe na nie koliste.

Więcej grzechów nie pamiętam... ;o)
Co do poziomu wykonania nie mam zastrzeżeń, brakło po prostu odrobiny researchu aby zbudować wierną replikę konkretnego samolotu.
"Kamuflaż nie jest ozdobą. Jest bronią zwiększającą odwagę" - Saburo Sakai
Image
Image
Awatar użytkownika
net_sailor

Miejscowość: Elbląg

Postprzez Wojciech Perkowski » Czw Sie 23, 2007 5:06 pm

Szpary oszklenia może clearfixem zalej i pomaluj.
Wojtek.
Awatar użytkownika
Wojciech Perkowski

Miejscowość: Łyski k. Białegostoku

Postprzez Łukasz Zaorski » Czw Sie 23, 2007 5:16 pm

Wojciech Perkowski napisał(a):Szpary oszklenia może clearfixem zalej i pomaluj.

Dzięki za radę. W najbliższym czasie spróbuję pokombinować.
B-25 Mitchel -> http://www.modelarstwo.org.pl/forum/vie ... hp?t=32993
Next -> Hurricane w barwach Portugalii
Awatar użytkownika
Łukasz Zaorski

Miejscowość: Ząbki k/W-wy

Postprzez Bercik » Czw Sie 23, 2007 9:16 pm

Gratuluję ukończonego modelu! Duży plus za polskie kalki. Biorac pod uwagę zdjęcia z budowy, gdzie było widać sporo potrzebnej szpachli, bardzo ładnie i równo go wyprowadziłeś. Preshading też mi się podoba. Możesz przykleić go na jakieś lustro, będzie widać ładny spód. Z oszkleniem walczyć faktycznie niełatwo. Ja często przyklejam na przezroczysty poxipol, który przy okazji wypełnia wszystkie szparki, nadmiar można ściągnąć wilgotnym palcem, najlepiej wcześniej przymaskować szybkę żeby nie usyfolić. Nawet jak trochę zostanie na modelu przez takie wytarcie, to po położeniu werniksu tego nei widać. Jedyne do czego się przyczepię to linie papilarne? widoczne poniżej oszklenia. Też ozdobiłem tak parę modeli więc teraz po położeniu kamuflażu trzymam przez rękawiczkę :roll: (przy tej pogodzie zauważyłem, że spocone łapy mogą przykleić się do farby, która na modelu siedzi nawet parę tygodni :( )

Tak trzymaj, za dwa dni wyżyjesz się na mnie do woli :twisted:
pozdrawiam!
Pozdrawiam, Robert Wójcik
Awatar użytkownika
Bercik

Miejscowość: Tomaszów Mazowiecki / Kraków

Postprzez C3P0 » Pią Sie 24, 2007 9:55 am

Elloł!
Mnie sie dwie sprawy tutaj nie podobają.
1. Oszklenie "nosa". Będzi Ci strasznie trudno to teraz skorygować. Ja bym bardziej poszedł w stronę zakupu/zrobienia "Crystal Clear Canopies"
Mietkie i można pomaleńku CA przyklejać, idealne (moim zdaniem) w Twoim przypadku.
2.Nie widzi mi się "jednobarwne" malowanie goleni. Takie plastikowe :(
pozdrawiam
Marcin
1. Nieuport 11 - > niedługo premiera
2. Foczka Edziowa -> składam
3. 2 1/2 tony -> zbieram mat.
Awatar użytkownika
C3P0

Miejscowość: Plastuś TEAM

Wróć do Galeria - lotnicze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości