Fotografowanie modeli, tutorial cz. 4

Tutaj poruszamy kwestie i zagadnienia nie pasujące do powyższych działów np jak zorganizować warsztat.

Fotografowanie modeli, tutorial cz. 4

Postprzez Siodlo » Pon Lip 24, 2006 9:40 pm

4-ta i ostatnia część tutoriala. Poprzednia znajduje sie tutaj:
http://www.modelarstwo.org.pl/forum/vie ... hp?t=23696


10. Obróbka zdjęć

Ta cześć tutoriala jest o tyle istotna, że praktycznie każde zdjęcie dedykowane do potrzeb publikacji w internecie musi ulec obróbce. Minimum edycji to zmiana rozmiaru: jak kilkukrotnie wspominałem maksymalna wielkość zdjęć na Forum PWM to 700 pikseli. Warto jednak „przy okazji” trochę podłubać przy zdjęciu, zwłaszcza jeśli jest niezbyt udane: zbyt ciemne, źle oddaje kolory, źle skadrowane.

Sztandarowym programem do obróbki zdjęć jest Adobe Photoshop. PS jest profesjonalnym programem używanym przy obróbce DTP. Daje olbrzymie możliwości, jednak jest tez bardzo drogi. Do potrzeb edycji do internetu całkowicie wystarczy uboższy edytor, np darmowy IrfanView ( do sciągnięcia stad: http://www.irfanview.com/) lub sharewerowe wersje starszych wersji ACDsee (tu: http://www.idg.pl/ftp/program.asp?sys=pc&id=487). Na stronie Tucows jest do pobrania 137 róznych edytorów: do wyboru do koloru! (http://www.tucows.com/Windows/DesignToo ... geEditors/ ). Większość użytkowników PS i tak nie używa nawet 10% możliwości programu. :)

Wiele cyfrówek jest wyposażona w CD ze sterownikami oraz jakimś programem do edycji i katalogowania zdjęć.

a. Pliki zdjęciowe
Zacznijmy jednak od tego co będziemy poprawiać. Aparaty cyfrowe oferują nam możliwości zapisu zdjęć do różnych formatów: jpg, tiff, RAW. RAW jest formatem nieprzetworzonym, można powiedzieć właśnie: surowym. Zawiera maksimum informacji nt zdjęcia, do tego stopnia, że przetwarzając plik RAW można zdjęcie zrobione w trybie cz-b przerobić na kolorowe odtwarzają oryginalne kolory. RAW są plikami o bardzo dużej pojemności i wymagają specjalnych programów do ich obróbki (z reguły dostarczanych wraz z aparatem).

Pliki jpg sa najpopularniejsze w internecie, ze względu na bardzo mała objętość. Niestety wielkość tą uzyskują dzięki kompresji obrazu. Silnie kompresowany obrazek, lub kompresowany wielokrotnie, już na pierwszy rut oka wygląda dość paskudnie. Jpg jest formatem stratnym: oznacza, że każda jego zmiana i obróbka powoduje bezpowrotna stratę danych przy kompresji.

W związku z tym, o ile jest możliwy wybór proponuję:
- w sytuacji „normalnej” robić normalny jpg jako format wystarczający na potrzeby internetu,
- w sytuacji kiedy przewidujemy konieczność złożonej obróbki (niesprzyjające warunki oświetleniowe, artystyczną edycję fotografii) zapisywać plik jako tiff i dopiero finalną pracę jako jpg.

b. Zmiana rozmiaru
Jest to najprostsza a zarazem niezbędna część edycji (przypominam: zdjęcie na forum sa dopuszczalne w szerokości max 700 pikseli). Większe zresztą są w ogóle trudno ‘oglądalne’ a tym, którym używają IE, przeglądarka i tak dopasowywuje rozmiar obrazka do wymiarów ekranu.

W większości programów trzeba wybrać opcję nazwaną Rozmiar, Resize, Picture Size lub podobnie (zwykle w menu Plik lub Edycja). Następnie zaznaczamy opcję Zachowaj proporcję/ zachowaj stosunek boków/ picture proportions czy podobnie. Teraz w szerokość wpisujemy 700 i klikamy OK. Poniżej przykładowe okienko dialogowe z ArcSoft PhotoStudio:

Image

oraz z PaintShop:

Image

Nawet beznadziejny skądinąd Paint wbudowany w każde Windowsy ma także kulawą funkcję zmniany rozmiaru, choć stopień zmiany trzeba sobie liczyć obok na kartce wprowadzając dane do okienka dialogowego:

Image


c. Poprawa parametrów zdjęcia: balans bieli, kontrast, ostrość.
Warunki ekspozycji zwykle nie są idealne. Nawet, gdy zastosujemy się do wskazówek z poprzednich części tutoriala, zdjęcia nie zawsze wyjdą idealne. Co gorsza, część z wad zdjęcia odkryjemy dopiero po zgraniu ich z aparatu na dysk kompa. Na szczęście wiele z wad da się wtedy usunąć.

Balans bieli.
Często (przy zdjęciach robionych przy sztucznym świetle – prawie zawsze) barwa fotografii jest zła i zdjęcie jest zbyt żółte. Dość łatwo da się to poprawić. Choć istnieje np. w PhotoShopie wiele bardziej optymalnych sposobów poprawy barwy najprostszy (a to wszak tutorial dla początkujących) jest zdanie się na łaskę automatycznej poprawki programu, który o dziwo, zwykle radzi sobie całkiem nieźle. Poniżej zdjęcie zrobione w warunkach oświetlenia domowego:

Image

...i to samo zdjęcie po użyciu opcji Auto Enhance w skądinąd dość skromnym programie ArcSoft.

Image

Jasność i kontrast

Nieco niedoświetlone zdjęcie (ilość światła w namiocie bezcieniowym była zbyt mała) poniżej:
Image

I to samo zdjęcie poprawione przy pomocy kilku kliknięć myszką w programie edycyjnym. Poprawiane były parametry kontrastu i jasności.

Image

I w PaintShopie:
Image

http://img.photobucket.com/albums/v258/ ... trastu.jpg

Ostrość

Ostrość poprawić jest najtrudniej. Zdjęcie nieostre zwykle jest do wyrzucenia. Niewielkie wady dają się jednak skompensować.

Oto zdjęcie, które zrobiłem ze zbyt małą głębią ostrości, niektóre zatem elementy były nieostre. Oto zbliżenie na szczegóły. Widać wyraźnie (a w zasadzie niewyraźnie :) ) nieostre podwozie.

Image

To samoz zdjęcie po użyciu funkcji ostrzenia (Sharpen). Podwozie jakby trochę ostrzejsze. Na tym zbliżeniu widać, że jest to zabieg sztuczny i w sumie nadużywanie tej funkcji może zdjęcie nam zniszczyć.

Image

d. Kadrowanie

Jak już napisałem wcześniej funkcja kadrowania (Crop) pozwala nie tylko na uatrakcyjnienie zdjęć poprzez wydobycie najważniejszych elementów kompozycji bez zbędnych elementów otoczenia, ale także na dokonywanie zbliżeń bez konieczności zastosowania funkcji makro czy nadmiernego zbliżania obiektywu do fotografowanego modelu.

Oto zdjęcie ogólne Mustanga stojącego na płycie lotniskowej. Kadr jest zbyt szeroki, widać brzegi dioramki, co psuje efekt iluzji; ponadto sam Mustang ginie w tej kompozycji, zbyt mały w stosunku do formatu zdjęcia.

Image

To samo zdjęcie wykadrowane. Uwaga skupia się na modelu.

Image

Oto zdjęcie samolotu od góry. Jak opisywałem wcześniej, specjalnie użyłem tu pomiaru światła punktowego, tak aby zwykle ukryte elementy kokpitu były dobrze doświetlone.

Image

I to samo zjecie lecz po wykadrowaniu. Widać dobrze (niestety :) ) szczegóły kokpitu.

ImageTutaj znajduje się tutorial Fumfola opisujący korekcję zdjęć w PhotoShopie: http://www.modelarstwo.org.pl/forum/vie ... hp?t=22449
pozdrawiam
Tomek Siedlecki
Image
Image
Awatar użytkownika
Siodlo
 
Posty: 889
Rejestracja: Śro Paź 08, 2003 8:21 am
Miejscowość: W-wa

Postprzez Anax » Śro Lip 26, 2006 2:06 pm

Witam...
Odwaliłeś kawał dobrej roboty, bedę korzystał z całego tutoriala :D dzięki.
Awatar użytkownika
Anax
 
Posty: 55
Rejestracja: Śro Mar 29, 2006 7:56 am
Miejscowość: Plymouth

Postprzez Timi » Śro Sie 30, 2006 2:03 pm

Super sprawa ten tutotrial
a tu darmow i prosty programik
http://picasa.google.com/
Bułki nie pikają!!
http://youtube.com/watch?v=-m3r6sQgbuY

http://www.toya.net.pl/~qqraczy/lekcja2.swf

Włókniarz naszym życiem Drabik jego sercem Gdy serce bić przestanie życie jest nonsensem
Awatar użytkownika
Timi
 
Posty: 1023
Rejestracja: Pią Wrz 09, 2005 10:14 am
Miejscowość: Częstochowa[K.M. Rozbitek:]


Wróć do Pozostałe

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

cron