Rozcieńczanie surfacera

Tu dyskutujemy na temat technik stosowanych w modelarstwie redukcyjnym

Postprzez Hubert Kubiak » Sob Lut 11, 2006 7:22 pm

Zgodnie z zapowiedzią zrobiłem próby i wynika z nich że porządne rozcieńczenie surfacera przy pomocy nitro (do normalnej dla aero konsystencji farby) całkowicie rozwiązuje kwestię. Surfacer kładzie się bez najmniejszych problemów i daje bardzo ładną powierzchnię. Przy okazji spróbowałem położyć metalizery MM na przeszlifowany surfacer. Efekt jest wg mnie doskonały. Znikają kłopoty z przyczepnością metalizera. Można to spokojnie maskować taśmą tamiyi (nawet bez osłabiania) i nic się nie odrywa. Dodatkowo lekko przeszlifowałem papierem 2500
Efekt:
Image
Image
Nie miałem odpowiedniego światła, więc zdjęcia są z lampą. W rzeczywistości wygląda to naprawdę ciekawie. To nie jest oczywiście żaden model tylko "złom" do testów
Awatar użytkownika
Hubert Kubiak

Miejscowość: UK

Postprzez Piotr Dmitruk » Sob Lut 11, 2006 10:59 pm

Wersja Q po oszlifowaniu i surfacerowaniu (jakby ktoś się pytał to rozcieńczany Nitro i bez pajęczynki- nakładanie miodzio)
Image
Image
Cenzura? Myślałem, że to minęło już dawno.
Piotr Dmitruk

Miejscowość: Łańcut

Postprzez Siodlo » Pon Lut 13, 2006 11:55 am

Hubert Kubiak napisał(a):Nie miałem odpowiedniego światła, więc zdjęcia są z lampą. W rzeczywistości wygląda to naprawdę ciekawie. To nie jest oczywiście żaden model tylko "złom" do testów

Złom?! Zrobiłeś złom z Thunderbolta?!!!! :evil: Jedyne co Cię usprawiedliwia to fakt że to 72 Academy. :)

A na poważnie, to wielkie dzięki za przetestowanie tej techniki, bo to mi bardzo wiele ułatwia. :notworthy: Ile czasu dałeś Surfacerowi na wyschnięcie zanim położyłeś metalizer?
pozdrawiam
Tomek Siedlecki
Image
Image
Awatar użytkownika
Siodlo

Miejscowość: W-wa

Postprzez Hubert Kubiak » Pon Lut 13, 2006 12:48 pm

Siodlo napisał(a):Złom?! Zrobiłeś złom z Thunderbolta?!!!! :evil: Jedyne co Cię usprawiedliwia to fakt że to 72 Academy. :)

A na poważnie, to wielkie dzieki za przetestowanie tej techniki, bo to mi bardzo wiele ułatwia. :notworthy: Ile czasu dałeś Surfacerowi na wyschnięcie zanim położyłeś metalizer?

"Złom" to trochę złe określenie. To jest model wyjęty z pudełka i użyty do testów. Właśnie dlatego że to Academy. Na zrobienie czeka Revell i Tamiya. :)
Surfacer szlifowałem po jakichś 2 godzinach. Potem od razu kładłem metalizer. Ale (co może ważne) przedtem odtłuściłem powierzchnię spirytusem. Pod surfacer zresztą też.
Okolice turbosprężarki psiknąłem mieszaniną "aluminium" i "magnesium" w proporcji 2:1. Potem to przepolerowałem, zamaskowałem i całą resztę zrobiłem "aluminium". Na zdjęciach to słabo widać, ale obszar malowany mieszanką jest trochę ciemniejszy i wg. mnie dobrze to wygląda.
Awatar użytkownika
Hubert Kubiak

Miejscowość: UK

Postprzez Piotrek.S. » Wto Maj 09, 2006 5:24 pm

Pozwolę sobie odświeżyć wątek o rozcieńczaniu "Pana Powierzchniowca"
Jakiś czas temu zanabyłem rozcieńczalnik lakowy (kupiony z powodu braku w sklepie benzyny lakowej). Etykietka z oznaczonym składem "benzyny do lakierów" raczej mówiła, że nie powinno być problemów z mieszaniem Humbroli czy MM. Po otwarciu pierwsze wrażenie organoleptyczne stwierdziło zupełnie co innego. Śmierdziało na kilometr a po zmieszaniu z Humbrolem Clear w strzykawce pojawiło się mleko. Nawet nie próbowałem puszczać tego przez aero. Poszukiwania benzyny zacząłem na nowo a rzeczony rozcieńczalnik trafił gdzieś głęboko na półkę. Do dzisiaj...
Udało mi się dzisiaj w pracy znaleźć troszkę spokoju a z domu zabrałem Surfacera. Sprężarka, aero i farby dawno już mam w pracy co by chałupy nie zasmradzać. Mam dostępne pomieszczenie ze sporą ilością elementów plastikowych więc testować farby i doskonalić własne umiejętności mogę do woli. Porównanie węchowe wypadło pozytywnie. Zmieszałem Surfacera z rozcieńczalnikiem - żadnych fafołów, mieszanka wręcz modelowa. Popsikałem tu i tam i wnioski są następujące:
- rozcieńczalnik miesza się bezproblemowo z Surfacerem,
- ciśnienie 1,6 bara, aero - pIwata 0,2,
- stosunek mieszanki 1:2 (niektóre farby muszę mocniej rozrabiać żeby
przeszły przez aero),
- aero lekko jeszcze kurzyło więc można troszkę jeszcze ciśnienie
zmniejszyć
- zastanawiałem się nad Surfacerem w sprayu ale przy tak dostępnym
solvencie zostaję przy sikaniu aero (możliwość regulacji strumienia i
konsystencji)
- mycie tym samym środkiem równie szybko i bezproblemowo jak farby.

Rover and out
Piotrek
May you get to heaven a half hour before the devil knows you're dead
Awatar użytkownika
Piotrek.S.

Miejscowość: Oborniki

Postprzez Tomasz Porosiło » Wto Maj 09, 2006 5:35 pm

Witam,
Próbowaliście waszmościowie Alclad II - "Grey primer and micro filler"?
Ta substancja jest doskonałym podkładem pod metalizery Alclada i co najważniejsze działa jak surfacer, o którym mowa.
Pozdrawiam - Poro
Image
Awatar użytkownika
Tomasz Porosiło

Miejscowość: Warszawa

Postprzez Kuba Plewka » Wto Maj 09, 2006 10:55 pm

Piotrek, mogę prosić o jakieś konkretne dane odn. Twego rozpuszczadła?
Image
Hey Warren, who is this guy?
Stuntman Mike.
And who the hell is Stuntman Mike?
He's a stuntman.
Awatar użytkownika
Kuba Plewka

Miejscowość: Warszawa

Postprzez Piotrek.S. » Śro Maj 10, 2006 8:24 am

Witam!!
Rozpuszczalnik lakowy
do rozcieńczania wyrobów ftalowych, olejnych i bitumicznych