Wash temperowy

Tutaj poruszamy zagadnienia związane z wykonywaniem śladów eksploatacji np cieniowanie.

Wash temperowy

Postprzez BateaU » Czw Lis 20, 2003 11:21 pm

Witam

Do cieniowania polecam tez coś lepszego od farb olejnych artystycznych, przynajmniej w modelarstwie lotniczym.
Są to farby artystyczne TEMPERA. Mają taki sam pigment jak olejne ale są to farby wodne. Sprzedawane są w tubkach (42 ml) i mają taką samą game kolorów jak olejne. Takie farby produkuje np. firma Aero i można je dostać w sklepach z zaopatrzeniem dla artystów plastyków.
Zalety takich farb:
1. Nie używa się smierdzącej i toksycznej terpentyny.
2. Schną w przeciągu 10 min.
3. Są tańsze.

Do robienia cieni washami tempery są idealne bo po ich nałożeniu można je ewentualnie usuwać wodą nie martwiąc sie o uszkodzenie powierzchni malowanej terpentyną.
Jedyny minus w porównaniu z olejnymi jest ,że po wyschnięciu dobrze jest je zabezpieczyć lakierem

Co do benzyny ekstrakcyjnej to też potrafi reagowac z farbami na powierzchni.
A farby tempery są tańsze od olejnych i schną dużo szybciej ,a i efekty moim zdaniem są lepsze od olejnych (bardziej matowe).

Powiem tyle że mam doświadczenia z obydwoma rodzajami farbi i naprawde nie mam zamiaru wracać do oleji.

Pozdrawiam :twisted:
Ostatnio edytowany przez BateaU, Pon Sty 10, 2005 12:40 pm, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
BateaU

Miejscowość: Warszawa

Postprzez Kamil232 » Sob Gru 18, 2004 10:33 pm

Witam
Czy Mógłbyś wyjaśnić jak taki wash z tempery się stosuje krok po kroku. Słyszałem, żę po nałożeniu i wyschnięciu rozciera się go wilgonym pędzelkiem czy jakoś tak, i czy stosuje się jak zwykły akrylowy ?. Widziałem efekty i też chciałbym spróbować. Byłbym wdzięczny za pomoc. :)
Pozdrawiam
Kamil.

Image
Awatar użytkownika
Kamil232

Miejscowość: Radom

Postprzez Turecki » Pią Sty 07, 2005 10:35 pm

BateaU również chętnie posłucham na ten temat...poproszę kroczek po kroku... 8-)
Ciecie, gięcie...i sklejanie....na śnidanie ;-)

Image
Awatar użytkownika
Turecki

Miejscowość: Gdańsk (obecnie Coventry UK)

Postprzez Piotr Kmiecik » Pią Sty 07, 2005 10:46 pm

również chętnie poczytam, bo mi washe za choinkę nie wychodzą tak, jak bym chciał...
Piotr Kmiecik

Miejscowość: Wrocław

Postprzez BateaU » Pon Sty 10, 2005 12:39 pm

Robiebnie techniki "wash" farbami tempera jest bardzo proste.
Mieszamy ze soba odrobine kolorow np. sienna palona z czarnym i dosc mocno rozcienczamy woda z doslownie kropelka jakiegos plynu do mycia naczyn. I taka bardzo rozwodniona farba mozna zapuszczac linie podzialu blach ,robic cieniowanie na detalach wewnetrznych lub wszystkiego rodzaja slady eksploatacji w postaci zaciekow oleju itd.
Mozna ja stosowac na powierzchnie blyszczace lub matowe.
Poniewaz jest to farba wodna jak cos pojdzie nie tak bardzo latwo mozna ja splukac woda lub po prostu wytrzec sciereczka.
Na koniec warto jest waszowana powierzchnie zabezpieczyc lakierem bezbarwnym.
Wiekszej filozofii w tym nie ma.

Pozdr.
Awatar użytkownika
BateaU

Postprzez cruenzo » Nie Paź 23, 2005 9:43 pm

ja próbowałem (i próbuję ) zapuszczać linie podziału blach, jeno czarną Pactrą lub farbą Patina Negra z gamy Vallejo. I tak: jak wpuszczę farbę w linie i mi się rozleje na boki, to przy wycieraniu albo wytrze też to, co ma zostać, albo zostaje mi ślad po wycieraniu....co ja robię nie tak? może by mnie ktoś nakierował? a może szkopuł tkwi wlaśnie w tym, że nie stosuję tych Temper...?
pozdroofka
michal vel cruenzo
wszystko co ma gąsienice i skrzydełka w jedynej słusznej skali 1/72

==Klub Lepiaczy nieleżących w planach==
Awatar użytkownika
cruenzo

Postprzez Pan Patison » Nie Paź 23, 2005 9:51 pm

Spróbuj patyczkiem higieniczym,ew. czymś mało chłonnym.

P.S. Teoretyzuję,mam nadzieję że przynajmniej nie zaszkodzę,a może i pomogę :D
Klub Lepiaczy Nieleżących w Planach
Awatar użytkownika
Pan Patison

Miejscowość: Opolszczyzna

Re: Wash temperowy

Postprzez mate64 » Pon Lut 13, 2006 1:22 am

BateaU napisał(a):Witam

Do cieniowania polecam tez coś lepszego od farb olejnych artystycznych, przynajmniej w modelarstwie lotniczym.
Są to farby artystyczne TEMPERA.

[ciach bo za długie]

Pozdrawiam :twisted:

Do tego tematu chciałbym dodać tyle:

PIGMENTY DO FARB EMULSYJNYCH takie w buteleczkach do mieszania z emulsjami także nadają sie do patynowania i washowania.

CHIŃSKIE TUSZE KREŚLARSKIE o dziwo także mają zastosowanie przy "postarzaniu dioram i modeli.
mate64

Miejscowość: Ogólnie rzecz biorąc PL, szczegółowiej Łódź :P

Postprzez Gulumik » Śro Wrz 27, 2006 1:34 pm

Witam

Ja używałem zwykłych plakatówek do zapuszczania powierzchni - jest ok.
Ale wdzięczniejsze dla mnie są olejne do np rozjaśniania i ściemniania powierzchni i brudzenia oraz suche pastele. Natomiast w linie zapuszczam roźcieńczony akryl (pactra, Valleyo, Testors) z opóźniaczem i ścieram wacikiem.

Pozdrawiam
Gulumik
Awatar użytkownika
Gulumik

Miejscowość: chyba nie z tej Ziemii

Postprzez Przemek R » Czw Wrz 28, 2006 8:30 am

BateaUPowiedz mi prosze czego uzywasz do zapuszczania lini podzialu bo ja próbowalem pedzelkiem i nie powiem zeby to wyszlo jakos fajnie pokaze zdjecie puziniej.
W budowie F-16 C block 50/52
Awatar użytkownika
Przemek R

Miejscowość: Olsztyn-Zabrze

Re: Wash temperowy

Postprzez fabisz » Czw Wrz 28, 2006 3:48 pm

mate64 napisał(a):CHIŃSKIE TUSZE KREŚLARSKIE o dziwo także mają zastosowanie przy "postarzaniu dioram i modeli.

a ja się to to stosuje :?:
Pozdrawiam
Tomasz Fabiszewski
Awatar użytkownika
fabisz

Miejscowość: Poznań - Hercules III

Wróć do Ślady eksploatacji

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości