[Tutorial] ODLEWY Z ŻYWICY cz. II

Najczęstsze problemy, ważne zagadnienia dotyczące budowy modeli pojazdów cywilnych.

[Tutorial] ODLEWY Z ŻYWICY cz. II

Postprzez MiniMan » Wto Mar 14, 2006 8:44 pm

Witam Was po raz drugi!

Jako kontynuację mojej przygody z silikonem (nie implantów typu Lara Croft!) przedstawiam Wam najprostszy chyba ze sposobów wykonywania odlewów dla samochodów - formy jednoczęściowe.

Formy jednoczęściowe mają wśród swoich zalet nie tylko prostotę wykonania, ale również znacznie mniejsze problemy z wyprowadzeniem powietrza z formy podczas wlewania żywicy.

Ujemną strona takiego rodzaju formy jest to, że nadaje się ona raczej tylko do płaskich, jednostronnych pierwowzorów, bez skomplikowanych wystających elementów (o ile można tak nazwać fotel! - zob. poniżej).

Potrzebne materiały są takie same jak w przypadku formy dwuczęściowej i sposób postępowania jest identyczny, tyle, że zatrzymamy się „w połowie drogi”.

Do tego typu form bezwzględnie potrzebna jest płaska baza, do której części do kopiowania mogą przylegać dość szczelnie. Można polepszyć sytuację przy pomocy kawałeczków plasteliny włożonych do środka części.

Image

Przygotowane w ten sposób części otaczamy murem z np. klocków lego (można również taką ścianę konstruować ze sztywnego kartonu lub płachty plastiku – wyobrażam sobie, że można także odciąć denko pudełka np. po margarynie i nałożyć do góry nogami na części).

Image

Image

Do tak wykonanej formy wlewamy przygotowany wcześniej silikon. Wlewamy go w rogu formy, a nie „polewamy” części. Postępując tak zmniejszymy ryzyko spowodowania „kieszeni powietrznej” pomiędzy pierwowzorem a silikonem.

Po sieciowaniu możemy wyjąć formę z obudowy, wyjąć części z silikonu i ew. wyczyścić formę gorącą wodą. Po lekkim potraktowaniu rozdzielaczem (np. Oilsil), forma jest gotowa do użytku.

Przygotowaną żywicę wlewamy do formy, a następnie na przykład kartą telefoniczną (najlepiej zużytą ;) ) delikatnie ściągamy nadmiar żywicy i wyrównujemy powierzchnię części, którą robimy.

Image

Image

Po utwardzeniu żywicy można po prostu wyjąć odlewy i …już

Image

Uwagi ogólne:
1. Stosuję środek rozdzielający tylko przy co drugim lub trzecim odlewie. Moim zdaniem to w zupełności wystarczy, zwłaszcza przy prostszych formach, gdzie łatwo jest wyjąć odlaną część.

2. Wykonywanie fotela w takiej formie było nieco problematyczne. Z jednej strony jest fajnie, bo nie ma żadnych linii łączenia form do szlifowania, zaś z drugiej strony nie było łatwo wyjąć odlew z silikonu, ponieważ „głęboko” siedział, ale jak widać jednak się da…

Big thanks to Aston – again. Nie wiem jak odwdzięczyć się!

Zobaczcie też:
ODLEWY Z ŻYWICY cz. I– Formy dwuczęściowe wlewane
ODLEWY Z ŻYWICY cz. III – Formy dwuczęściowe dociskane, (tzw. „squishy molds”)
Ostatnio edytowany przez MiniMan Wto Mar 28, 2006 9:33 am, edytowano w sumie 2 razy
MiniMan

Postprzez portalus » Wto Mar 14, 2006 9:30 pm

Od tego sposobu odlewania/kopiowania elementów chyba zacznę moją przygodę z żywicą, wydaje się być bardzo prosty.
Muszę sobie sprawić zestaw LEGO - powiem, że dla Anastazji będzie dobre alibi.
Dzięki.
Image
Awatar użytkownika
portalus
Dobry Duch PWM

Miejscowość: Swarzędz

Postprzez Rafal » Wto Mar 14, 2006 9:41 pm

portalus napisał(a):Od tego sposobu odlewania/kopiowania elementów chyba zacznę moją przygodę z żywicą, wydaje się być bardzo prosty.
Muszę sobie sprawić zestaw LEGO - powiem, że dla Anastazji będzie dobre alibi.
Dzięki.

Taniej jest robić pudełka z brystolu. Można je przed wszystkim zrobić na wymiar, co oznacza oszczędność silikonu. Poza tym silikon nie wiąże się z papierem - brystol doskonale od niego odchodzi.

Przyznać jednak muszę że Lego są szybsze. Ale i tak jak się weźnie pod uwagę czas sieciowania silikonu to nie ma to aż tak wielkiego znaczenia.

Rafal
Ostatnio edytowany przez Rafal, Wto Mar 14, 2006 10:05 pm, edytowano w sumie 1 raz
STOP pytaniom o aerografy: Który wybrać, który lepszy, jak malować

Jak mądrzezadawaćpytania
Rafal

Miejscowość: Wa-wa

Postprzez MiniMan » Wto Mar 14, 2006 9:49 pm

portalus napisał(a):powiem, że dla Anastazji będzie dobre alibi.

:lol: rozumiem Cię doskonale :lol:
MiniMan

Postprzez Wiesław Średnicki » Śro Mar 15, 2006 2:04 pm

Forma z brystolu sprawdzi się jeśli bedzie ona jednoczęsciowa. Przy dwuczęściowej zastosowałbym na pewno z klocków , przy zalewaniu takiej bedę pewny iż nie rozejdzie mi się , a żywicy nie bedę miał na podłodze :roll: .Wykonanie otworu wlewowego w obudowie bedzie polegało tylko na usunięciu jednego lub dwóch klocków.
Awatar użytkownika
Wiesław Średnicki

Miejscowość: Gdańsk

Postprzez MiSiU » Śro Mar 15, 2006 2:37 pm

Dokładnie tak.

Ja od siebie dodam jeszcze, że w celu uniknięcia zapowietrzenia formy (które jest rezultatem zbyt intensywnego mieszania składników) stosuję następującą metodę:

po zmieszaniu biorę pędzelek w stanie mocno wyeksploatowanym (=spisany na straty) i delikatnie nim "maluję" całą część (pomaga również w miejscach zakrytych, gdy kauczuk musi dostać sie pod spód). Po pomalowaniu zostawiam na około 5-10 minut żeby sie odpowietrzyło, po czy wracam, poprawiam miejsca gdzie spłynęło i dopiero wlewam.
W zasadzie przy tej metodzie jeszcze mi sie bąbel powietrza nie zrobił.
Awatar użytkownika
MiSiU

Postprzez Abarth » Czw Mar 23, 2006 9:59 pm

technika bardzo ciekawa, zawsze bałem sie odlewow ale po zobaczeniu tutoriala Miniman'a nabralem ochoty, pewnie w przyszlym tygodniu cos zaczne, oczywiscie bede stosowal wersje dla "ubogich" czyli najtanszym kosztem...

Misiu a moglbys zrobic tutoriala z tym smarowaniem tych czesci?

gosciu to ja, niezalogowalo mnie
/Wyciąłem gościa MP/
Awatar użytkownika
Abarth

Miejscowość: Żory

Postprzez MiSiU » Nie Mar 26, 2006 5:03 pm

Spróbuję.

Obiekt: połówki kół do modelu.

Użyto do eksperymentu:

Pudełko z kartonu (zrobione samodzielnie).
Stary pędzelek.
Naczynie do zmieszania składników.
OILSIL (smar w aerozolu).

Image

Po pierwsze psikamy formę aerozolem (plastik w zasadzie tego nie potrzebuje, ale karton może się przykleić do formy).

Image

Następnie mieszamy Gumosil z katalizatorem.

Image

Teraz korzystając z pędzelka "malujemy" poszczególne elementy. Trzeba uważać, bo po zmieszaniu z katalizatorem będziemy mieli bąble powietrza. Trzeba je umiejętnie "usuwać" przy pomocy pędzelka lub wykałaczki.

Image

I powtarzamy to na wszystkich elementach, po czym zostawiamy na chwilę by zobaczyć czy bąble się nie pojawiają. Jeżeli nie dolejemy zbyt dużo katalizatora (wtedy wiązanie gumosilu może zacząć się nawet po 5 minutach od zmieszania) to mamy sporo czasu, kiedy widzimy dokładnie wszelkie babole i możemy je spokojnie usunąc.

Image

Po odczekaniu i upewnieniu się, że wszystko O.K. dolewamy silikonu tak, aby dopełnić do wymaganego poziomu.

Image

I chyba tyle. Jeżeli ktoś korzysta z Gumosilu, to przypominam że po zmieszaniu z katalizatorem cuchnie w sposób grożący rozwodem. Ja formy przygotowuje w piwnicy i trzymam w zamykanych pojemnikach.
Awatar użytkownika
MiSiU

Postprzez MiniMan » Pon Mar 27, 2006 9:28 am

Bardzo fajne dodatkowe wskazówki - dzięki !

Myślę, że to zastosuję następnym razem aby uniknąć przykrych niespodzianek.
Zdaję sobie sprawy, że chyba do tej chwili miałem więcej szczęście niż rozum :)
MiniMan

Postprzez Mateio » Pią Mar 21, 2008 9:57 pm

Świetny sposób na powielanie części, sam skorzystałem, tylko mam pytanie, czy ktoś wie, gdzie mógłbym dostać żywicę Rencast, albo jakiś inny materiał, który mógłbym odlewać w silikonowej formie, w domowych warunkach, tylko, że przezroczysty.

Bardzo mi zależy na odpowiedzi, z góry dzięki

Maciek
Mateio

Wróć do Jak to zrobić - pojazdy cywilne

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość