Maskowanie szyb, raczej dla wytrwałych

Najczęstsze problemy, ważne zagadnienia dotyczące budowy modeli pojazdów cywilnych.

Maskowanie szyb, raczej dla wytrwałych

Postprzez portalus » Pon Lut 27, 2006 9:51 pm

Zaznaczam, że jest to metoda dość pracochłonna. Nie piszę, że jest mojego autorstwa chociaż nie spotkałem się z tym by ktoś robił to podobnie. Umożliwia ona zamaskowanie szyb od wewnątrz bez uszkodzenia struktury tworzywa za pomocą skalpela.
1. Co będzie nam potrzebne:
- elementy do zamaskowania
- szklana podstawka
- skalpel
- taśmy maskujące
- tępy nożyk lub np. szpatułka dentystyczna
- ołówek
Co jeszcze czego nie ma na zdjęciach:
- linijka
- pęseta
- chusteczka higieniczna do czyszczenia szyby i elementów
- nożyczki kosmetyczne ostro zakończone
Image
2. Pierwszą rzeczą jaką robię jest naklejenie taśmy na czysty kawałek szyby i wycięcie w nim takich półkolistych krzywizn do kątów szyb. Nacinam ich ze sporym zapasem od ręki o różnych promieniach mniej więcej odpowiadających potrzebom.
Image
3. Następnie wybieram najbardziej pasujące półkola i naklejam je w odpowiednie narożniki szyb.
Image
4. Po uzupełnieniu wszystkich narożników proste odcinki maskuję wąskimi prostymi kawałkami taśmy.
Image
5. Po zrobieniu obramowania wypełniam wnętrze. Taśmę dociskam tępym nożykiem lub szpatułką dentystyczną.
Image

UWAGA:
W tym przykładzie dolna krawędź przedniej szyby była maskowana wąskim paskiem taśmy przyciętym na szybie wzdłuż szablonu, za który robiła dolna krawędź obklejanego elementu.

Na marginesie to muszę powiedzieć, że większość rzeczy robię właśnie na wspomnianej podstawce szklanej – szklany prostokąt wielkości ok. A4. Daje to kilka zalet:
- mam pewność, że podłoże jest płaskie,
- jeśli potrzebuję kontrastowego tła to podkładam np. kolorowy papier,
- jak mam coś do ustabilizowania to przyklejam to do szyby i odkładam na bok biorąc do dalszych prac następną taflę szkła,
- jest generalnie łatwa do czyszczenia ponieważ służy czasami jako paleta do farby, szpachli, kleju itp.

Czas zamaskowania tych trzech szyb od wewnątrz to ok. 40 min ze zdjęciami.

Od zewnątrz szyby maskuję w sposób bardziej tradycyjny tzn. zaklejam całą powierzchnię i wycinam skalpelem po krawędziach. Miejsca cięcia zaznaczam sobie nożykiem/szpatułką i czasami ołówkiem. Powstałe ew. uszkodzenia tworzywa będą widoczne tylko od wewnątrz.
Image

Jak dla mnie podstawowym minusem tej metody jest to, że nie mogę zdjąć maskowania przed wyschnięciem farby.

Łączny całkowity czas maskowania ok. 90 minut.

PS
Zdjęcia tym razem kiepskie, ciągle się uczę mojej nowej zabawki.
W relacji Lambo Gallardo Polizia będą zdjęcia jak to wyszło po malowaniu.
Image
Awatar użytkownika
portalus
Dobry Duch PWM

Miejscowość: Swarzędz

Postprzez draz » Pon Lut 27, 2006 10:09 pm

Dzięki, bardzo mi sie przyda. Właśnie dziś zastanawiałem się jak będziesz maskował szyby w gallardo. No i mam odpowiedź :D
Bartosz Obara
Image
Awatar użytkownika
draz

Miejscowość: Katowice

Postprzez michal.s » Pon Lut 27, 2006 11:12 pm

Identycznie robiłem maskowanie w Garbie, jednak brakło mi cierpliwości i miałem utrudniony dostęp do kilku miejsc, sposób się sprawdza :)
Pozdrawiam - Michał Słonczyński
Image
Awatar użytkownika
michal.s

Miejscowość: Rzeszów

Postprzez Kiidd » Wto Lut 28, 2006 8:21 am

Świetnie zobrazowane :!:
I mnie się przyda ;o)
Awatar użytkownika
Kiidd

Postprzez INsejn » Śro Mar 08, 2006 7:27 pm

Dzisiaj znalazłem fajny sposób na maskowanie. Przy budowie następnego modelu jeżeli się sprawdzi w 100% zrobię FAQ`a. Mogę teraz pokrótce opisać, bo zrobiłem probę.
Ramki uszczelki na szybie wcześniej należy zaznaczyć ołówkiem jak na tej stronce: http://www.italianhorses.net/Tutorials/ ... /masks.htm.
Po czym na naklejonej taśmie maskującej zanzaczyć ołówkiem linie uszczelki. Odklejamy taśmę i naklejamy na coś śliskiego z czego da się łatwo odkleić i też wyciąć zaznaczony ołówkiem fragment.
Ja dzisiaj nakleiłem taśmę brązową(taką do pakowania paczek) na papier śniadaniowy. Po czym na tą taśmę nakleiłem taśmę maskującą. Wcześniej włożyłem śliski kawałek papieru miedzy taśmę do paczek a taśmę masującą, żeby łatwo odkleić. Powiem wam, że naprawde to fajnie wyszło.
Awatar użytkownika
INsejn

Miejscowość: 3city =Gdańsk=

Postprzez zoltek » Śro Mar 08, 2006 8:42 pm

Bardzo zacna metoda maskowania, trzeba będzie wypróbować na następnym modelu.Dzięki Portalus :D
Pozdrawiam Maciej Dziadak

warsztat:Bmw507 - Lancia Delta HF Integrale
Awatar użytkownika
zoltek

Miejscowość: Ostrołęka

Postprzez Gość » Nie Mar 26, 2006 1:27 am

Good idea! :)
Gość

Postprzez Walercik » Pon Paź 30, 2006 9:45 am

Bardzo dobry pomysł teraz będę tak robić, zrobiłem raz inaczej i niestety lakier mi pociekł. I teraz mam pytanie nie wiem czy w dobrym miejscu piszę jak tak to przepraszam. Co zrobić żeby zmyć lakier z szyby tak żeby nie stała się matowa?? (lakier to motip lakier akrylowy)
Image
WIP Ferrari:FXX,F430,F430 Challenge,599 GTB
Awatar użytkownika
Walercik

Miejscowość: Lublin

Postprzez Nawrotek » Pon Paź 30, 2006 10:34 am

Zmywacz farb wamod. Najlepszy na wszystko xD Polecam go bardzo serdecznie 8-)

Eurocopter ec-135 ADAC 1:32

;D
Awatar użytkownika
Nawrotek

Miejscowość: Świdnica

Wróć do Jak to zrobić - pojazdy cywilne

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości