Pierwszy model - pytania

Relacje warsztatowe z budowy modeli pojazdów cywilnych.

Postprzez RMK » Śro Sie 02, 2006 4:14 pm

Teraz ja zadam jedno pytanie , czy humbrolem bezbarwnym mogę pomalować na kalkomanie ? czy spali kalki ?
Image
Na warsztacie :
Volkswagen... :D
RMK

Miejscowość: opole

Postprzez Gość » Śro Sie 02, 2006 10:11 pm

Skąd to się wzięło, że wszyscy pytają głównie o to czy dany werniks spali kalki?
Zazwyczaj jest tak, że jakieś kalki z modelu zostają i można zrobić próbę. Farby można nałożyć pędzlem (zachowując kolejność i stopnie rozcieńczenia) bez babrania się aero i wtedy się okaże czy to się „pali” czy nie.
Wiem, że się trochę wymądrzam bo z Gallardo Polizia miałem sam małą przygodę ale taka jest cena za rutynę.
Wracając do pytania to werniks Humbrola na 99% nie spali kalek ale ma czasami problemy ze schnięciem dlatego wolę np.:
- Testorsa (wszędzie byle nie na biały bo żółknie jak diabli – trzeba mu jednak dać tydzień do 3 na dobre stwardnienie do polerki)
Lub
- Gunze (Mr.Color Super Clear 2 ze słoiczka, Hobby Color mam ale jeszcze niczego nim nie pomalowałem),
- Tamiya (X-22, TS-nie znam),
- MCW (reakcja z kalkami jest mi jeszcze nie znana).
To napisałem ja - portalus
Gość

Postprzez MiniMan » Śro Sie 02, 2006 11:38 pm

Anonymous napisał(a):Skąd to się wzięło, że wszyscy pytają głównie o to czy dany werniks spali kalki?

Bo jest to dość istotny aspekt werniksów a w modelarstwo samochodowy oni odegrają dość kluczową rolę w naszym wiecznym dążeniu do idealnego połysku :)

Jest co raz więcej dostępnych werniksów i farb więc trudno się dziwić, że pojawią się pytanie i wątpliwości. Mój ulubiony pytanie werniksowy ostatnio się pojawiło na BMC - "czy można używać lakier do włosów jako werniks" :lol:
MiniMan

Postprzez fliper_nx » Czw Sie 03, 2006 9:50 pm

hejka ;)

może nie pierwszy ale ...
mam pytanię: czy kret [ta osobistość do ściągania powlok "lakierniczych" z plastyku] również rozpuszcza klej , jest to konkretnie klej revela ?

pozdro panowie ;)

ps przez jakiś krótki czas nie będę zaglądał na forum z przyczyn "czasowych"
;/[/b]
Awatar użytkownika
fliper_nx

Miejscowość: Road Warriors wroc.pl

Postprzez MiniMan » Sob Sie 05, 2006 7:56 am

fliper_nx napisał(a):hejka ;)

może nie pierwszy ale ...
mam pytanię: czy kret [ta osobistość do ściągania powlok "lakierniczych" z plastyku] również rozpuszcza klej , jest to konkretnie klej revela ?

pozdro panowie ;)

ps przez jakiś krótki czas nie będę zaglądał na forum z przyczyn "czasowych"
;/[/b]

Nie powinno ruszyć żaden klej oprócz szkolnego ;)

Klej Revell wręcz roztapia plastic, potem wyparije a plastik ponownie się twardnieje tylko tym razem połączony - dział trochę na zasady "spawanie". Dlatego rzadko i mało używam taki klej - raczej stosuję rzadki, płynny klej Tamiya (Thin Cement) lub klkej Tenex

By rozłączyć części tak poklejony
MiniMan

Postprzez fliper_nx » Sob Sie 05, 2006 4:34 pm

wilkie thx MiniMan ;)
Awatar użytkownika
fliper_nx

Miejscowość: Road Warriors wroc.pl

Postprzez Jonak » Sob Sie 05, 2006 5:26 pm

Kret, jak model długo w nim leży rozpuszcza też kleje cyjanoakrylowe i osłabia bardzo szpachlę.
Mateusz Jonakowski
------------------------
Image
Image
Awatar użytkownika
Jonak

Miejscowość: Nowy Sącz

Postprzez Badlook » Pią Sie 11, 2006 11:11 am

Po pierwsze
Witam was drodzy modelarze, jestem tu nowy i mam do was kilka pytań

Wcześniej zajmowałem się modelami metalowymi, ale przeglądałem to forum i postanowiłem przejść na modele plastikowa, oczywiście samochody i motocykle.

1.Jaki model polecacie na pierwszy raz? chodzi mi o coś prostego, aby nauczyć się sklejać modele, najlepiej aby był to model firmy Tamiya, lubie tą firmę za dokładność, kiedyś miałem jeden model tej firmy i miło wspominam jego sklejanie.
2.Nie mam zamiaru inwestować w aerograf, malować będę pędzelkiem, jedynie karoserie lakierami w sprayu. Jakie farbki polecacie? Pactra czy Humbrol. Niestety tylko do takich mam dostęp w sklepie w Szczecinie, gdzie jestem często więc powiedzcie które lepsze.
3. Czy moge malować elementy modelu pędzelkami ze sztucznego włosia? Są tańsze, ale z doświadczenia wiem że prawdziwe pędzelki z prawdziwego włosia sa lepsze, ale drogie. Lepiej kupowac sztuczne czy prawdziwe?

To by było na tyle, jak polecicie mi jakis model kupie go i postaram sie dawac zdjecia jak najczesciej\

Pozdrawiam,
Badlook
Badlook

Miejscowość: Kamień Pomorski

Postprzez MiniMan » Pią Sie 11, 2006 3:14 pm

Badlook napisał(a):
1.Jaki model polecacie na pierwszy raz? chodzi mi o coś prostego, aby nauczyć się sklejać modele, najlepiej aby był to model firmy Tamiya, lubie tą firmę za dokładność, kiedyś miałem jeden model tej firmy i miło wspominam jego sklejanie.

Witam!

Jak zwykle polcam bardzo Tamiya Boxster jak pierwszy auto cywilny. Sklada sie bez zadnego problemu, i zawiera wszystko co trzeba, zeby pierwszy model by bylo udany, dal satysfajcji i ladnie sie prezentowal.

Na pewno sa inny pomysly, ale to jest moja :)

Pozdrawiam i zycze duzo zadowolenie z pierwszgo modelu ;)
MiniMan

Postprzez Gość » Pią Sie 11, 2006 4:28 pm

Tamiya Boxter mówisz.... :roll:

Ostatnio zastanawiałem się nad Tamiya Mitsubishi GTO Twin Turbo, stounkowo niedrogi bo tylko 56 złotych, podoba mi się też Toyota Supra, kiedyś miałem dwie takie ale sam już nie wiem. a co do dwóch pozostałych pytań prosze o odp. bo naprawde w plastikach jestem zielony
Gość

Postprzez Badlook » Pią Sie 11, 2006 4:53 pm

to wyzej to bylem ja
Badlook

Miejscowość: Kamień Pomorski

Postprzez Fumfol76 » Pią Sie 11, 2006 8:22 pm

Badlook napisał(a):1.Jaki model polecacie na pierwszy raz? chodzi mi o coś prostego, aby nauczyć się sklejać modele, najlepiej aby był to model firmy Tamiya, lubie tą firmę za dokładność, kiedyś miałem jeden model tej firmy i miło wspominam jego sklejanie.

Tamiya, fakt, dobre modele robi. Nie polecę Ci modelu, ale mogę kilka odradzić. Np. Ferrari Enzo - trochę się trzeba przy nim napracować. Ja swoje zrobiłem jak jeszcze nie dorosłem do poziomu tego modelu, ale całkiem nieźle to wyszło. Drugi model który odradzam to Ducati Desmosedici, który właśnie "lepie". Malowanie uchwytów na kierownicy to jakaś ekwilibrystyka :)
Może zrób nowego garba?
Awatar użytkownika
Fumfol76

Miejscowość: Poznań

Postprzez portalus » Pią Sie 11, 2006 10:06 pm

Cześć i czołem Badlook.
Też polecam na początek Tamiya np.: z klasyków Lotus Super 7, któryś z Mini, Fiat 500 – generalnie coś małego, prostego i taniego.
New Beetle też jest dobrym modelem na początek z nowszych konstrukcji to jeszcze zastanów się nad BMW Z3 i M-B CLK.
Nie będziesz też potrzebował do w/w zbyt wielu kolorów.
Przejrzyj sobie co mają jeszcze.
http://tamiya.com/english/products/list ... t24001.htm
Na pierwszy model odradzam modele klas F1, WRC, DTM etc. i bardziej skomplikowane cywile jak Enzo, Carrera GT.
Image
Awatar użytkownika
portalus
Dobry Duch PWM

Miejscowość: Swarzędz

Postprzez Czyki » Sob Sie 12, 2006 10:28 am

Cześć ,

bo widze ze jak robicie dwukolorowe wnetrze to zaklejacie tak aby wyszly idealne linie... Jaką taśme maskującą polecacie ? Słyszałęm ze Tamki jest dobra.. Ja kupiłęm jakąś zwykłą w hipermarkecie no ale niestety nie sprzawdza się... Jeśli chodzi o modele plastikowe to jestem pewny siebie tylko boję się mocowania innych felg oraz malowania wnetrza...
Image
Czyki

Miejscowość: Świebodzice

Postprzez mongoose86 » Sob Sie 12, 2006 10:47 am

Wg mnie tylko tamiya. Wydatek się opłaca w tym przypadku. Nie zrywa lakieru, daje w miarę równą krawędź. Krótko mówiąc dobra taśma do maskowania.
Awatar użytkownika
mongoose86

Miejscowość: Tarnowskie Góry

PoprzedniaNastępna

Wróć do Warsztat - pojazdy cywilne

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości