Pierwszy model - pytania

Relacje warsztatowe z budowy modeli pojazdów cywilnych.

Postprzez Yogi » Pon Lip 31, 2006 7:06 pm

O to dobrze wiedzieć. To z aero problemu nie będzie, pożyczę od kumpla/sąsiada i pomaluje te części co mam do pomalowania. 8-)
Image
Image Warsztat: Subaru Impreza WRX STi '03 GTW-Wing
Awatar użytkownika
Yogi

Miejscowość: Koszalin

Postprzez frugoman » Wto Sie 01, 2006 7:17 am

michal.s napisał(a): widziałem na modelworku w postach tornado - używał jej przy budowie jakiegoś tira.

szukaj tematu American LaFrance Eagle Pumper. Pzdr.
Pozdrawiam, Bartek.
Awatar użytkownika
frugoman

Miejscowość: Warszawa

Postprzez mongoose86 » Wto Sie 01, 2006 3:10 pm

Może nie jest to chrom ale coś "ala", jest to jakieś rozwiązanie, Farba MM chrom sliver. Malowałem tym pokrywy gaźników.

http://www.modelarstwo.org.pl/forum/vie ... highlight=
Awatar użytkownika
mongoose86

Miejscowość: Tarnowskie Góry

Postprzez portalus » Wto Sie 01, 2006 4:50 pm

Yogi napisał(a):A tą farbę Alclad II gdzie mogę dostać. Używał już ktoś tego, pokażcie zdjęcie jaki jest efekt tego chromu. ;o)

O chromie było kilka razy na PWM, jest w tych tematach:
Alclad2
http://www.modelarstwo.org.pl/forum/vie ... 4&start=90
BMF
http://www.modelarstwo.org.pl/forum/vie ... ight=chrom
Inne:
http://www.modelarstwo.org.pl/forum/vie ... c&start=15
http://www.modelarstwo.org.pl/forum/vie ... ight=chrom
Myślę, że to nie wszystko, trzeba trochę poszukać.
Image
Awatar użytkownika
portalus
Dobry Duch PWM

Miejscowość: Swarzędz

Postprzez jakub476 » Wto Sie 01, 2006 7:48 pm

Taśma sobie z moim klejem nie poradziła.
Teraz spróbuje spirytusem bo AMOL jest drogi a zioła nie pomagają tylko to, że jest na spirytusie.
Awatar użytkownika
jakub476

Miejscowość: Bydgoszcz

Postprzez mongoose86 » Wto Sie 01, 2006 8:35 pm

Jakub474 napisał:
Taśma sobie z moim klejem nie poradziła.

hmmmm, jestem amator ale nic innego nie przychodzi mi do głowy, przeszlifować i wypolerować szybę, wiem że robi się takie rzeczy, np. Minimam dorabiał szyby do jakieś cywilki z jakiegoś opakowania z kosmetyków i szlifował/polerował tworzywo.
Awatar użytkownika
mongoose86

Postprzez Yogi » Wto Sie 01, 2006 9:01 pm

A jeszcze pytanie odnośnie malowania bezbarwnym po położeniu kalkomani. Wiem, że niektóre bezbarwne palą kalkomanie, np. Motip. Słyszałem, że Gunze nie pali kalek, jednak jest on drogi i bym musiał składać specjalne zamówienie u siebie w modelarskim na niego. Czy znacie jakieś inne, tańsze bezbarwne, które po położeniu kalkomani na lakier nie popalą kalek. :wink:
Image
Awatar użytkownika
Yogi

Postprzez Seweryn » Wto Sie 01, 2006 9:25 pm

Ja polecam Gunze tu jest w dobrej cenie http://www.allegro.pl/item118219691_gun ... b513_.html
Duża puszka starczy Ci na 4 modele spokojnie - najlepszy lakier jaki używałem.
Seweryn Image
Image
CHEVY LUMINA 100% Lancia Delta HAS+S27 60%
Image
Awatar użytkownika
Seweryn

Miejscowość: Ustroń

Postprzez portalus » Wto Sie 01, 2006 9:31 pm

Też polecam Gunze (słoik z aero), chociaż miałem z nim przygodę przy Galardo Polizia.
Ostatnio miałem do czynienia z lakierem MCW - chyba jeszcze lepszy od Gunze (dwuskładnikowy).
Image
Awatar użytkownika
portalus
Dobry Duch PWM

Miejscowość: Swarzędz

Postprzez mongoose86 » Wto Sie 01, 2006 9:34 pm

Ja używałem motipa bezbarwnego i nie pali kalek jeśli nałożysz najpierw kilka 3 moze 4 bardzo cieńkie warstwy. A potem wg uznania, dalej cieńkie lub grubsze mokre warstwy. Ale fakt, trzeba uważać.
http://www.modelarstwo.org.pl/forum/vie ... c&start=30
Ten bak robiłem motipami, podkład, white i potem clear.

Aha, a co z tamiya clear TS-13? nie polecacie? (właśnie kupiłem), ostatnio ktos mi polecał lakier do figurek warhamer ( nie wiem jak to się pisze), podobno super. Cena okolo 35zł za 400ml.
Awatar użytkownika
mongoose86

Postprzez Yogi » Wto Sie 01, 2006 9:56 pm

Chyba wezmę to co polecił mi Seweryn, gdyż musi być w puszce, ponieważ nie posiadam aero. Jutro jeszcze podjadę do modelarskiego i dowiem się za ile mogę mi to ściągnąć. Jeżeli będzie drożej to wezmę z allegro. :mrgreen:
Image
Awatar użytkownika
Yogi

Postprzez MiniMan » Wto Sie 01, 2006 10:14 pm

TS13 nie jest nasieniem diabła ;) ale trzeba wiedzieć, że jest "agresywny" i zbyt grubą warstwę może bardzo szkodić. Polozylem zbyt grubo na Cobra i żałowałem ale już na Dino byłem mądrzejsze i było fajnie.

Gunze ma 2 dobry werniksy:
MrSuper Clear oraz Mr Top coat. Ten pierwsze daje rewelacyny błysk i wysycha się szybko i twardo ale tez jest potencjalnie mocny bo jest lakierem.
Mr Top Coat (niebieska puszka chyba) jest akrylem i łagodniejsze i bezpieczniejszy da kalomanii. Do aut MS z kalkami chyba bym pokecil ten drugi.

Jak się ma aero można też jak najbardziej polżyć X22, co będzie zupełnie bezpiecznie dla kalkomani, tylko będze wysychał przez 2 tygodnii zanim można go spokojnie polerować.

Ale tak czy szak, kilka cienkich warstttw jest zawsze dobrym pomysłym ;)

Moje 2gr.
MiniMan

Postprzez mongoose86 » Wto Sie 01, 2006 10:18 pm

Miniman, proszę dodaj jescze grosik co?:) kupiłem TS-13, 22zł za puche i załamie się jak nie wyjdzie. Z puchy czy prze aero?? jakie były minusy czy problemy z grubą warstwą??? czy 2-3 mgieł ki uratują mnie przed palaniem kalek???
Awatar użytkownika
mongoose86

Postprzez Macio4ever » Wto Sie 01, 2006 10:58 pm

TS-13 to nie jest kwas i nie pali kalek :) Jak położysz cienką warstwę (czyli nie tafla mokrego lakieru), potem drugą delikatnie - dalej pójdzie jak z płatka.

Weź kawałek plastiku, na niego połóż niepotrzebną kalkomanię, następnie zrób dwa testy:

1) Połóż to co uważasz za cienką warstwę
2) Połóż mokrą

Zobaczysz na własne oczy reakcję kalki. Cienka warstwa nie ruszy, mokra może ruszyć, bo zależy to od grubości, faktury, producenta kalki itd

Dokładnie jak TS-em załatwisz kalki Gunze Super Clearem jak będzie za gruba warstwa.

Gwoli wyjaśnienia - obydwa lakiery (TS i SC), to są lakiery akrylowe ale na bazie bardziej lotnego środka niż alkohol (moje podejrzenie - jakiś mały dodatek acetonu ale minimalny, bo nie tną gołego plastiku). Inne kolory TS śmierdzą i zachowują się tak samo. Uwaga - mimo innej bazy można je rozpuścić (ale NIE rozcieńczać!!!) izopropylem (czyli np rozpuszczalnikiem Tamiya [95% izo])

Niebieski Gunze (Top Coat) jest na bazie alkoholu etylowego - schnie szybko ale w charakterze jest bliższy X-22

X-22 - jest akrylem na bazie alkoholu izopropylowego

Polecam malowanie aero dla wszystkich wyżej wymienionych - większa kontrola i możliwość położenia cieńszej warstwy z bliska, ponieważ aero (mówię o dyszy do 0.3) podaje mniej farby niż dysza puszki. Puchę trzeba oddalić (ryzyko pomarańczy) aby dawała cieńszą warstwę albo szybciej malować (ryzyko niedomalowania).

Lakier spuścisz do słoiczka z pomocą słomki do napojów (odcinek kilka cm), lakier MUSI odstać do momentu ogrzania do temp pokojowej i odgazowania inaczej "zagotuje się" w aero.

Ufff....

Mam nadzieję, że pomogło :-)

Maciek
Macio4ever

www.macio4ever.net

---------------------------
First Man Than Machine
Awatar użytkownika
Macio4ever

Miejscowość: Warszawa

Postprzez MiniMan » Śro Sie 02, 2006 4:33 am

mongoose86 napisał(a):Miniman, proszę dodaj jescze grosik co?:)

Macio już dodał wszystkie potrzebny "groski" i sporządził najlepszy post na temat TS/Gunze/X22 jakie widziałem.

Nie zgadzam się Macio w jednej kwestii. Otoź porównał TS13 do kwasu a ja uważam, że porównanie do nasienie Diabła jest o wielu barwniejsze (nawet w kontekscie lakieru BEZbarwnego) ;) :lol:

Tak na serio, testuj najpierw i położ cienkymi warstwami i powinno być OK. Po zakończeniu tej puszki, jednak radzę przyść na inny werniks w celu oszczędzanie Twoich nerwów. Ostatnio połżyłem też bezbarwnego Motipa z Norauto a nie mogę powiedzić, że efekty były zły.

Aha, TS13 wtedy puściłem z puszki, ale rzeczywiście w dniu dzisiejszym bym puścił przez aero.

Nie martw się! ;)
MiniMan

PoprzedniaNastępna

Wróć do Warsztat - pojazdy cywilne

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości