Hurricane Mk.I (wczesny), 1:72 Airfix

Relacje warsztatowe z budowy modeli lotniczych.

Hurricane Mk.I (wczesny), 1:72 Airfix

Postprzez Jaho » Pią Mar 28, 2014 1:27 am

Kusił mnie ten Hurri od dawna, na szybkie budowanie. A że ostatnio przybyło jeszcze do niego trochę dodatków, to go wczoraj porozcinałem.
Po tym jak się zmieniają modele Airfixa, być może z powrotem staną się dominującym producentem w EU. Czego im życzę.
Na start miałem pięknego Hurricgo, tabliczkę z Yahu Models i fotel z AZ, ale jak znajdę to dołożę jeszcze celownik z QB i oszklenie z vacu:
Image
Bez zbytniej dłubaniny. Wnętrze z gotowców:
Image
Szczególnie jestem zafascynowany wnękami podwozia. Jak na to co dają producenci nawet najlepszych marek, tu Airfix zrobił coś pięknego;
Image
Image
Malowanie płóciennego Hurriego wybrałem belgijskie. Oczywiście H-22 z zestawu mi nie odpowiada. Mój ma być H-21 (jedno zwycięstwo, choć niepotwierdzone miał na nim De Grune). Trzeba będzie zrobić szablony.
Awatar użytkownika
Jaho

Miejscowość: Śląskie

Re: Hurricane Mk.I (wczesny), 1:72 Airfix

Postprzez marek d » Pią Mar 28, 2014 10:39 pm

Wnęka podwozia lepsza niż 48 Hasegawy. :D

Temat jest Ok, fotki OK; dlaczego wylądowało tu?
Pozdrawiam Marek - sklejacz fabrycznych części, do samodzielnego montażu.
CV
Awatar użytkownika
marek d

Miejscowość: Oborniki Wlkp.

Postprzez Jaho » Pią Mar 28, 2014 10:58 pm

Hurri już w kupie. Po polerce, przed surfajserowaniem. Znalazłem celownik.
Image
Image
Image
Dzisiaj kupiłem kolejnego Hurriego. :) Zanim Airfix wypuści swojego z metalowym skrzydłem, to spróbuję zrobić jeszcze jednego "szybciocha".
Image
P.S. Dopiero zwróciłem uwagę na ich różnicę w rozpiętości. Ale jest sprawiedliwie. Airfix o 1mm za dużo, a Revell o 2mm za mało. :twisted:
Awatar użytkownika
Jaho

Postprzez Jaho » Pon Kwi 07, 2014 9:55 pm

U mnie do Belga doszedł Rumun. I teraz idą dwa szybciochy. ;o)
Foty, też, takie warsztatowe.
Image
Image
Awatar użytkownika
Jaho

Postprzez fresco17 » Czw Kwi 10, 2014 10:50 pm

Airfix sknocił trochę poszycie skrzydła i odpowiada ono bardziej prototypowi niż maszynie seryjnej.
Największa różnica jest za pokrywami uzbrojenie, gdzie była nitowana blacha, a nie płótno. Od tych pokryw do krawędzi spływu było metalowo. To przynajmniej zamierzam poprawić w swoim.
fresco17

Postprzez Jaho » Pią Kwi 11, 2014 1:52 pm

Szkoda, że wcześniej nie dałeś cynku. :)
Wprawdzie należałoby prześledzić stopnie wprowadzanych zmian, ale faktycznie przychylam się do opinii, że w Airfixie tego płótna za dużo. Trochę go przeszlifowałem, ale na większe przeróbki za późno, poza tym to miał być ulgowy projekt. Już jest "poszajdingowany", czeka na pierwszy kolor.
Awatar użytkownika
Jaho

Postprzez marek d » Pią Kwi 11, 2014 8:36 pm

Jaho napisał(a): w Airfixie tego płótna za dużo.

..i mocno za akcentowane.
CV
Awatar użytkownika
marek d

Postprzez fresco17 » Pon Kwi 14, 2014 10:06 pm

Jaho napisał(a):Na start miałem pięknego Hurricgo, tabliczkę z Yahu Models i fotel z AZ, ale jak znajdę to dołożę jeszcze celownik z QB i oszklenie z vacu:.

Dodam, mam nadzieję, że nie za późno: Koła we wczesnych seriach miały pięciotworowe felgi, podobne do tych w Spitfire.

http://www.freightdogmodels.co.uk/produ ... e2f0eb766a

http://www.hannants.co.uk/product/CMQ72197

http://www.modelimex.com/1-72-wheels-fo ... mk-i-early

Te z CMK wyglądają najfajniej.
fresco17

Postprzez Jaho » Pon Kwi 14, 2014 11:37 pm

Dzięki, dzięki. Kółeczka są, zapomniałem o nich wspomnieć. Choć po prawdzie trzeba będzie je rozmnożyć ;o) , bo Rumun też chce takie. :)
Image
marek d napisał(a):..i mocno za akcentowane.

Nie wiem Marku czy to jest jakiś wymóg, że w każdym, nowym modelu coś musi być sknocone. :) Ale Airfixowy Hurri, tych kila potknięć nadrabia przepiękną sylwetką. Nie wiem dokładnie o co chodzi, gdzie te różnice tkwią, ale jak się popatrzy na sklejony w całość model Airfixa to normalnie "mucha nie siada".
I choć poprzednio moim ulubieńcem był Revell (jakość/dostępność/cena) to jednak jego sylwetka takiej radości mi nie sprawiała. :)
Awatar użytkownika
Jaho

Postprzez marek d » Wto Kwi 15, 2014 7:37 pm

marek d napisał(a):
Jaho napisał(a): w Airfixie tego płótna za dużo.

..i mocno za akcentowane.

...ale ja nie czynię żadnych zarzutów. ;o) Jeżeli nie podkreślisz tego zbyt mocno malunkami to powinno wyglądać fajnie. ;o)
CV
Awatar użytkownika
marek d

Postprzez Jaho » Sob Kwi 19, 2014 11:28 pm

Malunki jak malunki, ale coś mi się rozjeżdżają w Mr. mark seterze airfixowskie kalki. Natomiast bardzo zadowolony jestem z masek firmy Pmask. Jakośc i szybkość działania, to normalnie światowa klasa. :)
Image
Image
Awatar użytkownika
Jaho

Postprzez fresco17 » Wto Kwi 22, 2014 7:10 pm

Mam pewne wątpliwości co do malowania owiewki kabiny pilota w części przykrytej przez oszklenie.
Mógł być malowany ten kawałek nie interior green, a kolorami kamuflażu. To co widać na zdjęciach, różny odcień, raz jasniejszy, raz ciemniejszy wynika chyba z tego, że to nie był płaski element, a lekko wgłobiony, dla poprawy widoczności do tyłu. Również na przemalowanych samolotach ten element nie był już odnawiany, bo malowano po prostu po zamaskowaniu zamkniętej osłony kabiny. Jednak fabrycznie nowe są tam niemal na pewno w kolorach kamuflażu. Do dyskusji.
fresco17

Postprzez Jaho » Wto Kwi 22, 2014 9:59 pm

fresco17 napisał(a):Do dyskusji.

Przyznam się, że pomalowałem bezmyślnie w/g kolorowanki z kalkomanii 1/48, od której odgapiałem to malowanie.
Ale z drugiej strony, jak teraz przeglądam zdjęcia (tego, belgijskiego "21", wyhaczyłem tylko jedno) to nie jestem pewny żadnej wersji. Na wielu fotach widać wyraźnie inny odcień dzielący linię kończącej się, zamkniętej limuzyny. Ale być może jest to tylko zmiana konta padania światła (tam jest skośna powierzchnia). Jedyne co mnie skłania do wersji interior green, to z kolei ten sam odcień "szarego" na całej powierzchni skrytej pod oszkleniem. Również płyty za fotelem pilota.
Image
http://www.formerdays.com/2012_05_01_archive.html
Ale głowy bym nie oddał. ;o)
Awatar użytkownika
Jaho

Postprzez Pik » Sob Maj 17, 2014 9:10 pm

Szybko idze Jaho, zupełnie nie jak na Ciebie! :)

Mam pytanko przy okazji: nie masz na zbyciu czarnego seriala podskrzydłowgo od wersji brytyjskiej ze 111go? Mam wrażenie że spód powinien byc cały srebrny, bez czarnej połówki. Dlatego drugi serial by mi się przydał, a widzę że nie robisz brytola...
Tylko 1:72, samoloty II WŚ.
(od ponad lat 25u :-)
Pik

Miejscowość: Ełk

Postprzez Jaho » Nie Maj 18, 2014 10:57 am

Darku, szybko jak szybko. Doszedł mi jeszcze trzeci Hurri i teraz już klucz cały się robi. :) W tym dwa pocięte i poskładane z Revellem! :)
Mało czasu trochę, ale zapodam jakąś fotę (u mnie warsztat w jednym, a "studio foto" w drugim pomieszczeniu).
Kalki oczywiście mam. Brytola na razie nie robię. Moi upatrzeni Brytole poukładali się bardziej na Mk.II. Tak w ogóle, to gdyby Airfix wydał teraz Mk.II najlepiej B, i to w taki sposób żeby skrzydła pasowały do kadłuba tego, wczesnego Hurriego, to wyszłaby też (po niewielkich przeróbkach) wersja Mk.I późna! Marzenie. :D
Zapodaj adres na pocztę.
Taki szybki, poglądowy fotaż. ;o) Sorry za jakość.
Image
Awatar użytkownika
Jaho

Następna

Wróć do Warsztat - lotnicze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości