Isu-152 - Zvezda - 1/35

Relacje warsztatowe z budowy modeli pojazdów wojskowych.

Isu-152 - Zvezda - 1/35

Postprzez Biskup » Sob Kwi 02, 2016 9:51 am

Postanowiłem się zmierzyć z niełatwym tematem, a mianowicie porzuconym i częściowo rozmontowanym pojazdem na podstawie zdjęcia. Będę próbował odwzorować Isu-152 numer, 100 który rdzewieje sobie w pobliży reaktora nuklearnego w Czarnobylu. Klika z tych pojazdów było wykorzystywanych podczas akcji pomadkowej i wyburzały one budynki poprzez wjeżdżanie w nie.
Image
Do budowy modelu wykorzystam zestaw firmy Zvezda wzbogacony o toczoną lufę firmy RB gąsienice z zestawu Tamiya oraz duża ilością dodatkowych elementów i arkuszy plastikowych.

Wszelkie komentarze, sugestie oraz pomoc są mile widziane.
Awatar użytkownika
Biskup

Miejscowość: Łódź

Re: Isu-152 - Zvezda - 1/35

Postprzez Biskup » Sob Kwi 02, 2016 11:52 pm

Kilka elementu złożonych, trochę rzeczy usuniętych i coś dodane.
Image
Image
Image
Awatar użytkownika
Biskup

Postprzez Biskup » Wto Kwi 12, 2016 10:32 pm

Trochę więcej elementów dodanych i dorobionych.
Image
Image
Awatar użytkownika
Biskup

Postprzez Jakub Chowaniec » Nie Kwi 17, 2016 7:06 pm

Powoli nabiera kształtu. Jak oceniasz składalność tego zestawu? Warto zainwestować, czy też inwestycja i późniejsza praca będzie drogą przez mękę by wykonać w miarę przyzwoitą ISukę :?:
Image
Image
Jakub Chowaniec

Miejscowość: Żabnica

Postprzez Biskup » Pon Kwi 18, 2016 11:11 pm

Jeśli chcesz zrobić Isu-152 to wybierz inny zestaw. Z tego można zrobić ładny model, ale będzie to wymagało sporo pracy. Ja się zdecydowałem na ten zestaw tylko i wyłącznie, dlatego że potrzebowałem głównej skorupy i paru elementów w takim przypadku szkoda by ciąć lepszy model. Ja na dodatek trafiłem na kiepskie tworzywo, które nie chce się kleić.
Awatar użytkownika
Biskup

Postprzez Biskup » Czw Maj 26, 2016 10:47 pm

Większość montażu zrobiona wraz ze sporą częścią wypełnienia wnętrza.
Image
Całość w pierwszym podkładzie.
Image

Pierwszy kolor rdzy nałożony. Głównie zwracałem uwagę na wnętrze, które muszę pomalować, jako pierwsze, dlatego na zewnątrz efekt jest tak nieregularny.
Image

Choć model już gotowy do malowania to zanim ten proces rozpocznę postanowiłem zrobić test specyfików do robienia obić. Dzięki temu będę mógł dobrać odpowiedni specyfik do odpowiedniego efektu.
Tak wygląda płytka testowa.
Image
Cała płytka była najpierw pokryta czarnym podkładem a następnie mieszanką farb Tamiya Black i Hull Red.
A to opis użytych produktów.
1 – Worn Effect z AK-Interactive, a na to Tamiya White złamana szarą i żółtą rozcieńczona wodą. Po kliku minutach uszkodzenia wykonane po zwilżeniu powierzchni wodą i przy użyciu wykałaczki i dwóch różnych pędzli.
2- Lakier do włosów, a na to Tamiya White złamana szarą i żółtą rozcieńczona wodą. Po kliku minutach uszkodzenia wykonane po zwilżeniu powierzchni wodą i przy użyciu wykałaczki i dwóch różnych pędzli.
3 – Tamiya White złamana szarą i żółtą rozcieńczona wodą. Następnie powierzchnia zwilżona mieszanką 30% zmywacza do farb akrylowych Wamodu i 70% wody. Uszkodzenia wykonane po przy użyciu wykałaczki i dwóch różnych pędzli.
4 - Worn Effect z AK-Interactive, a na to farba AK-Interactive z zestawu 4BO do modulacji. Po kliku minutach uszkodzenia wykonane po zwilżeniu powierzchni wodą i przy użyciu wykałaczki i dwóch różnych pędzli.
5 - Farba AK-Interactive z zestawu 4BO do modulacji. Po kilku minutach farba usuwana przy użyciu środka Clin (do szyb i szkła) i sztywnego pędzla.
6 - Tamiya White złamana szarą i żółtą rozcieńczona wodą. Po kilku minutach farba usuwana przy użyciu środka Clin (do szyb i szkła) i sztywnego pędzla.
7 – Heavy Chipping z AK-Interactive, a na to Tamiya White złamana szarą i żółtą rozcieńczona wodą. Po kliku minutach uszkodzenia wykonane po zwilżeniu powierzchni wodą i przy użyciu wykałaczki i dwóch różnych pędzli.
Na każdą usuwanie farby w za każdej strefy poświęciłem tyle samo czasu i używałem tych samych narzędzi, dzięki czemu łatwiej można zaobserwować efekty osiągane przez różne specyfiki.

W przypadku 2 czyli Lakieru do włosów efekt jest bardzo ciekawy, jednak lakier zareagował z brązową bazową farbą.
Ciekawy efekt tez można użyć po przez użycie zmywacza do farb akrylowych Wamodu, ale zdecydowanie trzeba użyć słabszego roztworu coś koło 10% zmywacza i 90% wody.
Zastosowanie środka do czyszczenia Clin też daje ciekawy efekt i jest to dość kontrolowany proces. Większe obicia powstały w miejscach zarysowania wykałaczką.

Każde z tych rozwiązań daje ciekawe efekty, które można wykorzystać w odpowiednim miejscu i w odpowiedni sposób.
Do obić farby wewnątrz ISU najlepiej się sprawdzi Clin. Natomiast na powierzchniach zewnętrznych na pewno wykorzystam kombinacje różnych specyfików w zależności od miejsca.

Evening painting.
Image
Awatar użytkownika
Biskup

Postprzez marek d » Nie Maj 29, 2016 7:41 pm

Dzięki Łukasz za test. Przyda się na pewno.
Fajna praca.
Pozdrawiam Marek - sklejacz fabrycznych części, do samodzielnego montażu.
CV
Awatar użytkownika
marek d

Miejscowość: Oborniki Wlkp.

Postprzez Biskup » Pon Maj 30, 2016 10:40 am

Jak się przyda to super :)
Awatar użytkownika
Biskup

Postprzez Tomek RS » Wto Maj 31, 2016 3:40 pm

Dołączam się do podziękowań. Też coś teraz niszczę i poszukuję metod pozwalających na kontrolowanie skali zjawiska. Na ISU również popatruję z ciekawością, ja jestem starej daty i wszelkie cuda popełniane na prehistorycznych modelach są przeze mnie mile widziane.
Pozdrawiam
Pozdrawiam
Tomek Rogala
Awatar użytkownika
Tomek RS

Miejscowość: Gdańsk / Kontrakt S6 Kołobrzeg

Postprzez Biskup » Wto Maj 31, 2016 11:02 pm

Mam nadzieje, że nie zawiodę :)

Wnętrze pomalowane.
Image
Image

Prawie gotowy do malowania zewnętrznej części.
Image
Image
Awatar użytkownika
Biskup

Postprzez vlad_8011 » Pią Sie 12, 2016 5:30 pm

Elegancko!
Awatar użytkownika
vlad_8011

Miejscowość: Tenczynek

Postprzez Biskup » Sob Sie 13, 2016 12:06 am

Dzięki.

A Isu nadal rdzewieje.
Image
Awatar użytkownika
Biskup

Postprzez vlad_8011 » Sob Sie 13, 2016 10:52 am

Też super, choć poczekam na gotowy efekt. Tera jak to wyschnie to (przynajmniej ja) naniósłbym lakier do włosów i potem jakieś ciemne "wyroby lakieropodobne". Zobaczymt jaką technikę obierzesz, i jak to wyjdzie, opisuj tak plus minus co robisz, bo mnie też czeka zabieg z rdzą, na utopionym w błocie T-72. Problem w tym, że kamuflaż ma naniesiony już. To tez stara Zvezda. :) Nie mylić z moim najnowszym projektem (T-72B3) bo tam rdzy nie będzie :D
Awatar użytkownika
vlad_8011

Postprzez Biskup » Czw Sie 18, 2016 10:53 pm

Dzięki. Kupa drogi przede mną ze zdjęciami i farbami. Na razie działam głównie olejnymi farbami, potem zobaczymy co dalej.
Awatar użytkownika
Biskup

Postprzez vlad_8011 » Pią Sie 19, 2016 10:10 am

Ja tak samo, w końcu mam czarną olejną, będę walczył w B3, puki co walczę ze stołem który mi się rozleciał i nie mam NA CZYM działać z modelem :)
Awatar użytkownika
vlad_8011

Wróć do Warsztat - pojazdy wojskowe

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości